Noszenie peruki kojarzy się w większości wypadków z próbą zamaskowania braków owłosienia wywołanych chorobą lub procesem leczenia. Na szczęście ten tok myślenia ulega zmianie, ponieważ wielu użytkowników kupuje perukę z myślą o zmianie swojego wyglądu. Peruka może być świetnym narzędziem wykorzystywanym do zmiany oblicza, chociażby na wieczór w towarzystwie znajomych.
Rodzaje peruk
Peruki dzieli się na dwie grupy docelowe:
- Syntetyczne
- Naturalne
Każda grupa produktów posiada wady i zalety, przez co ciężko jednoznacznie wskazać właściwy wybór. Peruki naturalne charakteryzują się perfekcyjną imitacją prawdziwej fryzury, możliwością dopasowania fryzury do danego nastroju czy wytrzymałością przez lata. Pomimo że cena peruki syntetycznej jest mniejsza niż naturalnej nie oznacza to, że jest produktem gorszym. Wszystko zależy od preferencji oraz przeznaczenia peruki. Jako plusy włosów syntetycznych wymienić można: mniejsza cena, łatwiejsza pielęgnacja, prostota użytkowania.
Budowa peruki naturalnej
Chcąc uzyskać efekt nie do odróżnienia od prawdziwej fryzury, doradcy sugerują kupno peruki naturalnej. Do jej wykonania używane są naturalne włosy ludzkie pochodzące z wielu źródeł, specjalnie selekcjonowane pod różnymi kątami. Włosy muszą być zgodne pod względem: grubości, przekroju poprzecznego, barwy, elastyczności. W zależności od segmentu cenowego peruki naturalne wykonywane są ręcznie lub maszynowo. Im więcej pracy trzeba włożyć w przyszycie pojedynczych włosów tym cena produktu robi się coraz wyższa. Włosy w peruce to nie wszystko, drugim nie mniej ważnym elementem jest baza. W celu uzyskania perfekcyjnej imitacji prawdziwych włosów warto dobrać produkt, którego czepek został wyprodukowany w kolorze cielistym. Rodzaj oraz ułożenie czepka ma bezpośredni wpływ na komfort i wygodę noszenia peruki. Należy pamiętać, aby dopasowanie produktu nastąpiło z należytą uwagą i szczegółowością.
Rodzaje bazy
Producenci, których produkty porównać można na stronie wigsss.com, wykorzystują coraz to nowsze materiały, aby zapewnić komfort noszenia peruki. Surowce, z jakich wykonuje się podstawy peruki spełniają najwyższe standardy. Peruka nie do odróżnienia to przede wszystkim niewidoczny czepek, aby uzyskać pożądany efekt, warto zwrócić uwagę na:
- mikroskórę — warstwa monofilamentu prezentująca się w postaci bardzo cienkiej siateczki, do której włosy przyszywane są ręcznie
- front lace — bardzo przewiewne bazy, najczęściej wykonane z tiulu w kolorze beżowym
- tradycyjne — elastyczne bazy produkowane maszynowo, charakteryzują się wysoką wytrzymałością