Kaszel mokry pojawia się jako jeden z elementów jesiennych infekcji górnych dróg oddechowych. Wraz z kaszlem mokrym pojawia się także… odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Jak skutecznie usunąć wydzielinę z naszego organizmu?
Jesień pełna infekcji
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy jesteśmy szczególnie mocno narażeni na powracające infekcje bakteryjne oraz wirusowe. Wpływ na to ma wiele czynników, głównie środowiskowych. Zalicza się do nich między innymi częste wahania temperatur, mniejszy dostęp do wartościowych witamin oraz minerałów, a także brak podaży wystarczającej ilości witaminy D.
Dodatkowym czynnikiem generującym większą ilość infekcji jest jesienna aura, która wprawia nas w gorszy nastrój – zmęczenie i zwiększony stres. A czynniki te regulują pracę naszego układu immunologicznego.
Oznacza to, że nawet stosując suplementację witamin oraz minerałów – możemy zachorować jesienią. I co wtedy?
Mokry kaszel
Wraz z rozwijającą się infekcją górnych dróg oddechowych nasz kaszel będzie przybierał różne formy. Kaszel mokry jest zazwyczaj pochodną tak zwanego nieproduktywnego kaszlu suchego i charakteryzuje się wydalaniem zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.
Wydzielina ta może mieć różną postać oraz zabarwienie, w zależności od przechodzonej przez nas infekcji.
Jedno jest pewne – odkrztuszanie wydzieliny nie jest procesem przyjemnym. Co więcej, bardzo często powoduje dodatkowe zmęczenie już osłabionego organizmu. Są jednak sposoby na to, aby odkrztuszanie przebiegło szybciej i jak najmniej nas obciążało!
Leki na kaszel mokry
Jednym ze sprawdzonych sposobów jest stosowanie preparatów ułatwiających odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Preparaty te mają na celu rozrzedzenie plwociny, która w efekcie jest bardziej podatna na opuszczenie naszych dróg oddechowych.
Na pewno niewłaściwym jest hamowanie odruchów kaszlowych, ponieważ wirusy oraz bakterie zawarte w wydzielinie dłużej zostaną w organizmie i wydłużą proces rekonwalescencji i powrotu do zdrowia.
Preparaty ułatwiające odkrztuszanie dostępne są w każdej aptece stacjonarnej oraz online, a obecny wybór pozwoli nam nawet na dostosowanie leku do intensywności kaszlu.
Domowe sposoby na kaszel mokry
Oczywiście oprócz profesjonalnych preparatów na odkrztuszanie, istnieją także domowe sposoby na walkę z infekcją.
Jednym z nich są inhalacje z dodatkiem olejów eterycznych, które oprócz działania rozrzedzającego mogą mieć dodatkowo właściwości wirusobójcze oraz bakteriobójcze. Jednym z olejków eterycznych o takiej charakterystyce jest olej z drzewa herbacianego.
Poza inhalacjami warto zastosować także klasyczne oklepywanie pleców, które należy wykonywać kilka razy w ciągu dnia. Oklepywanie ułatwia oderwanie się wydzieliny z oskrzeli oraz płuc, dzięki czemu bardziej skutecznie możemy ją odkrztusić.
Działanie wykrztuśne oraz antybakteryjne posiada także syrop z cebuli, jednak nie każdy jest zwolennikiem tej receptury głównie ze względu na charakterystyczny smak. Samo jej przygotowanie jest jednak stosunkowo proste – cebulę należy pokroić, a następnie zasypać cukrem lub zalać miodem, a następnie wypić wytworzony w tym procesie sok.
Należy pamiętać, że pozbycie się zalegającej wydzieliny jest jednym z kluczowych elementów w przypadku infekcji dróg oddechowych. W innym przypadku może dojść do powikłań, takich jak na przykład nadkażenia bakteryjne.