Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Jak poradzić sobie z bezsennością?

ByRedaktor

lis 15, 2021
senSleepless woman suffering from insomnia, sleep apnea or stress. Tired and exhausted lady. Headache or migraine. Awake in the middle of the night. Frustrated person with problem. Alarm clock with time.

Problemy ze złym snem i z bezsennością dotyczą wielu osób. Niestety, jeśli trwają przez dłuższy czas mogą mieć istotny wpływ na nasze życie. Na szczęście obecnie wiemy już bardzo dużo na temat snu oraz na temat czynników, które mogą powodować problemy z zasypianiem i z wysypianiem się. W artykule skupiamy się głównie na bezsenności. Tłumaczymy, co to jest bezsenność, jakie są jej najczęstsze przyczyny oraz jakie są dostępne bez recepty preparaty, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym problemem.

Co to jest bezsenność?

Dokładne określenie, czym jest bezsenność, nie jest wcale takim prostym zadaniem. Tak naprawdę nie istnieje bowiem jedna definicja, która opisuje, czym jest ten problem. Może on dotyczyć zarówno problemów z zasypianiem, jak i problemów z długością lub jakością snu. Jeżeli ktoś najpierw przez kilka godzin, pomimo dużego zmęczenia, ma problem z zaśnięciem, a potem co pół godziny się budzi na pewno nie może być w dobrej formie i tak samo dobrze radzić sobie ze wszystkimi swoimi zadaniami, jak wcześniej. Bezsenność dotyczy też osób, które pomimo normalnej długości snu, nie są w stanie dzięki temu skutecznie wypocząć i potem w ciągu dnia borykają się z takimi objawami, jak drażliwość i złe samopoczucie, duże zmęczenie i senność, bóle głowy, zaburzenia układu pokarmowego oraz mniejsza wydajność w pracy.

Jakie mogą być przyczyny problemów ze snem?

Przyczyny powstania problemów ze snem i bezsenności mogą być różne. Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Aptekawsieci.pl:

Przyczyny bezsenności i innego typu problemów ze snem mogą być naprawdę różne. Najczęściej na początku są związane z konkretnymi, bieżącymi problemami, które mają duży wpływ na pacjenta i sprawiają, że staje się on bardziej nerwowy i nie potrafi się uspokoić. Przyczyną bezsenności może być też prowadzony tryb życia, praca zmianowa lub nadmierny stres. Z czasem takie problemy, jeśli nie staramy się z nimi poradzić, mogą się tylko pogłębiać i przechodzą w zaburzenia przewlekłe.

Problem z bezsennością może być też spowodowany zaburzeniami psychicznymi, np. poważnymi stanami lękowymi lub depresją. W takich przypadkach poradzenie sobie z tego typu problemami wymaga konsultacji z lekarzem.

Jakie leki bez recepty mogą być pomocne w walce z bezsennością?

W przypadku mniej poważnych problemów ze snem, które dotykają nas głównie z powodu aktualnie występujących, niespokojnych sytuacji w życiu lub powstającego w ostatnim czasie sytuacji stresowych, pomocne będzie rozwiązanie swoich bieżących problemów i dodatkowo sięgnięcie po dostępne bez recepty leki i suplementy diety na sen. Tego typu preparaty zazwyczaj opierają się na całkowicie naturalnych składnikach, których przyjmowanie pozwala się uspokoić i ułatwić zasypianie.

Najczęściej wykorzystywanym w takich preparatach składnikiem jest melatonina, czyli hormon, który jest produkowany przez szyszynkę. Jego działanie polega na ułatwianiu zasypiania oraz wspomaganiu samego snu. W wyniku działania melatoniny zmniejsza się ilość przebudzeni nocnych i poprawia jakość snu. Zastosowanie preparatów z melatoniną zaleca się przede wszystkim przy krótkotrwałych problemach z bezsennością, czyli takich związanych z pracą zmianową lub zmianą strefy czasowej.

Skuteczne w walce z bezsennością mogą być też preparaty z ziołowe. Szczególnie dobre efekty daje zażywanie preparatów ziołowych, w których składach znajdują się wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego, melisa i/lub szyszki chmielu. Oprócz wspomagania jakości snu preparaty te mają także działanie uspokajające.