Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Na czym polega EKG wysiłkowe dziecka?

ByRedaktor

kwi 28, 2022
wizyta

EKG wysiłkowe dzieci to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, którą stosuje się do zdiagnozowania objawów kardiologicznych wysiłku. Dzięki temu prostemu badaniu w miarę wcześnie można ocenić, czy dziecko nie cierpi na choroby serca. Na czym polega echo serca u dziecka i kiedy warto je wykonać?

Test wysiłkowy u dzieci – kiedy warto go wykonać?

Test wysiłkowy ma na celu określenie tolerancji organizmu dziecka na wysiłek. Dzięki niemu można wykryć wiele schorzeń kardiologicznych oraz astmę. Dlatego też badanie to poleca stosować się u dzieci z podejrzeniem chorób serca, płuc oraz innych narządów. EKG wysiłkowe pozwala także na dokonanie oceny skuteczności leczenia farmakologicznego, chirurgicznego lub rehabilitacji. Niestety jednak istnieją również pewne przeciwwskazania. Badań tych nie można wykonać m.in. u:

  • Dzieci z zapaleniem mięśnia sercowego lub osierdzia,
  • Dzieci z wadami serca, które wymagają leczenia chirurgicznego.

Z dużą ostrożnością można natomiast wykonać je w przypadku pacjentów z:

  • Nadciśnieniem płucnym;
  • Zespołem długiego QT;
  • Zespołem Marfana;
  • Zaburzeniami rytmu serca;
  • Po przeszczepie serca.

Kiedy natomiast stosuje się próbę wysiłkową? Badanie wysiłkowe wykonuje się w celu zdiagnozowania niewydolności serca oraz:

  • Do rozpoznania przyczyny bólu w klatce piersiowej;
  • Gdy w rodzinie pacjenta występują choroby serca.

Badanie EKG serca stosuje się również u starszych pacjentów w celu dokonania oceny stanu pacjenta i jego rokowań na przyszłość. Ponadto służy oni również leczeniu choroby niedokrwiennej serca i kwalifikacji do koronarografi. U dorosłych EKG wysiłkowe wykorzystuje się również jako badanie kontrolne po zabiegu plastyki oraz po wszczepieniu by-passów – by ocenić ich funkcjonowanie.

Kardiolog – konsultacja w Toruniu

Chcesz wykonać echo serca dziecka w Toruniu? Skontaktuj się z Citomed 

Kardiolog Toruń

 i umów się na badania wysiłkowe w dowolnie wybranym terminie. 

EKG wysiłkowe – sposób przeprowadzenia

Do przeprowadzania testów wysiłkowych służy holter ciśnieniowy, który zakłada się na pacjenta podczas wysiłku ma ergometrze rowerowym lub bieżni. W trakcie badania ocenia się m.in. częstość rytmu serca, ciśnienie tętnicze, wytrzymałość, utlenowanie krwi tętniczej i zapis EKG. Podczas wysiłku pacjent jest monitorowany na wypadek wystąpienia omdlenia, a u dzieci z ograniczoną tolerancją wysiłku wykonuje się test skrócony. Badania są skierowane do pacjentów w wieku 11-18 lat. 

Próba wysiłkowa – jak przygotować się do badania EKG serca?

To prawda, że próba wysiłkowa jest badaniem nieinwazyjnym, aczkolwiek wymaga ona odpowiedniego przygotowania. W trakcie badania pacjent musi rozebrać się do pasa. Jest tak, ponieważ do jego klatki piersiowej przyczepione elektrody oraz mankiet do mierzenia ciśnienia – jak podczas zwykłego badania EKG. Często przed ich nałożeniem okazuje się również konieczne odpowiednie przygotowanie skóry, np. wygolenie włosów, odtłuszczenie skóry itp. Dopiero później, po zamontowaniu elektrod i mankietu pacjent może rozpocząć ćwiczenia na bieżni lub rowerku. Podczas ćwiczeń wykonywany jest zapis EKG, który będzie podstawą do wykrycia ewentualnych nieprawidłowości serca.

Jak się zatem przygotować do badania EKG? Jeżeli na klatce piersiowej pacjenta znajduje się zbyt obfite owłosienie, należy je usunąć. Na badania wysiłkowe należy również zabrać ze sobą wyniku badania Holter EKG oraz echo serca. Trzeba również pamiętać o tym, że przed wykonaniem badania nie można jeść ani pić – do 3 h przed wykonaniem badania. Pod żadnym pozorem nie należy również spożywać w tym dniu alkoholu oraz palić papierosów – na 4 h przed testem. Idąc na badanie, należy natomiast na badanie należy zabrać ze sobą wygodny strój i obuwie.