Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Kiedy jest najlepszy czas na cięcie roślin w ogrodzie?

ByRedaktor

lis 15, 2021
ogródYoung woman is cutting the hedge in her backyard.

Przycinanie roślin jest jednym z podstawowych zabiegów, jaki wykonuje się w ogrodzie. Ma on na celu pobudzić je do wzrostu, a więc spowodować wypuszczenia nowych pędów. Tak potraktowane rośliny zagęszczają się i tworzą nowe pączki kwiatowe. Warto jednak wiedzieć, jak się do tego zabrać. Nie wszystkie rośliny będzie się bowiem przycinało w taki sam sposób. A czy czas, kiedy trzeba dokonać tego zabiegu, jest wspólny dla całej ogrodowej flory?

Podstawowe zasady dotyczące cięcia roślin w ogrodzie

W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę z tego, że niewłaściwe przycinanie rośliny może doprowadzić do jej uschnięcia. To dlatego warto przede wszystkim zainwestować w odpowiednie narzędzia. Mowa tutaj zwłaszcza o sekatorach tradycyjnych, nożycach ogrodniczych czy piłach, które powinny być naostrzone. Odpowiednie narzędzia sprawią, że cięcia będą równe, na czym nam zależy.

Ważny jest także sposób przycinania – cięcie powinno być ukośne od oczka w dół. Dzięki temu woda nie będzie się tak gromadziła i nie pojawią się żadne choroby. Powierzchnia przycięcia powinna być gładka.

Jaka jest częstotliwość przycinania roślin?

Nie wszystkie rośliny wymagają przycinania, niektóre z nich natomiast potrzebują tego zabiegu regularnie. Najczęściej robi się to raz do roku wiosenną porą, choć wszystko zależy od konkretnego gatunku. Miesiące, które są do tego odpowiednie, to marzec lub kwiecień, natomiast wszystko zależy tak naprawdę od tego, jak będzie postępować wiosna. Najlepiej wybrać taki dzień, w którym nie zaistnieje ryzyko przymrozków i opadów deszczu. Informacji o tym, kiedy (sezon, miesiąc) dokładnie najlepiej przyciąć daną roślinę, najlepiej szukać indywidualnie – i zanotować sobie na przyszłość planowany termin kolejnego cięcia.

Narzędzia niezbędne do przycinania roślin oferuje internetowy sklep ogrodniczy z siedzibą w Rzeszowie – Zielony Klomb. Firma istnieje od 1990 roku, a co się z tym wiąże – ma bardzo duże doświadczenie w branży. Z tego powodu warto jej zaufać.

Każda roślina może mieć inne zapotrzebowania dotyczące przycinania, dlatego koniecznie trzeba zapoznać się z nimi indywidualnie. Ważna będzie także technika cięcia, jak i dobrej jakości ostre narzędzia, takie jak sekator, nóż czy piła. W przypadku ich doboru zawsze można doradzić się sklepu, w którym będą one zakupywane.