Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Czy warto zorganizować przeprowadzkę na własną rękę?

ByRedaktor

lis 21, 2021
przeprowadzkaAn attractive, young couple unpacking moving boxes in an unfurnished apartment.

Planując transport dobytku do nowego mieszkania wiele osób zastanawia się, czy wynająć firmę przeprowadzkową, czy też zorganizować wszystko we własnym zakresie? Zwolennicy samodzielnego przewożenia mebli decydują się na ten duży wysiłek, ponieważ są przekonani, że zrobią wszystko lepiej i ograniczą przy tym koszty. Jednak z roku na rok rynek usług w tej branży rośnie, ponieważ coraz więcej osób dostrzega zalety wynajmowania profesjonalistów.

Prędzej czy później przeprowadzka czeka każdego, a najbardziej mobilne osoby zmieniają miejsce zamieszkania kilka, a nawet kilkanaście razy w dorosłym życiu. Skala trudności tych przedsięwzięć zależy oczywiście od wielkości zgromadzonego dobytku oraz środków transportu, które są do dyspozycji. Ważnymi czynnikami do uwzględnienia są jeszcze m.in. czas, który można poświęcić na zrealizowanie tego przedsięwzięcia oraz odległość między mieszkaniami.

Każdą przeprowadzkę można wykonać własnymi środkami korzystając z pomocy członków rodziny i przyjaciół – mówi ekspert z Kengo Przeprowadzki, krakowskiej firmy zajmującej się przewożeniem dobytku w kraju i na trasach międzynarodowych. Osoby o wysokich umiejętnościach organizacyjnych mogą nawet wszystko sprawnie zaplanować i doprowadzić do szczęśliwego finału. Należy jednak przedtem zadać sobie kilka pytań. Czy mamy czas na to poważne przedsięwzięcie? Czy zbierzemy ekipę, która w odpowiedzialny sposób podoła tak trudnemu zadaniu? Czy dysponujemy odpowiednimi środkami transportu? Często już w trakcie noszenia mebli okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana i wyczerpująca, niż zakładano na początku, a poniesione koszty rzeczywiste przewyższają wycenę, którą proponowała profesjonalna firma.

Przeprowadzka bez mebli jest najprostsza

Najczęściej przeprowadzkę na własną rękę organizują osoby, które mają mało rzeczy do przewiezienia, a odległość między starym i nowym mieszkaniem nie jest zbyt duża – z reguły w takich sytuacjach wszystko odbywa się w granicach jednego miasta. Dodatkowo sprawę ułatwia, jeśli nie trzeba przewozić mebli i większych sprzętów, a cały dobytek można spakować w kartony i worki.

Jeśli domownicy dysponują jeszcze samochodem osobowym, to często decydują się samodzielnie wykonać kilka lub kilkanaście kursów w obie strony. Noszenie kartonów i pakowanie ich do samochodu jest męczące, ale to wysiłek w zasięgu większości dorosłych. Na takie rozwiązanie decydują się jednak tylko osoby, które mogą na to przedsięwzięcie poświęcić sporo czasu. Należy przy tym zachować także większą ostrożność niż w trakcie zwykłych jazd, aby przy pakowaniu i przewożeniu nie uszkodzić wyposażenia samochodu. Zasady bezpiecznej jazdy wymagają też, aby nie wypełniać wnętrza w taki sposób, aby bagaż ograniczał pole widzenia kierowcy.

Zaletą skorzystania w takiej sytuacji z oferty firmy przeprowadzkowej jest ogromna oszczędność czasu. Profesjonaliści dobierają z reguły taki środek transportu, aby wszystko przewieźć za jednym razem. No i poza tym przewożenie dobytku samochodem osobowym jest możliwe tylko, jeśli nie zabiera się z sobą mebli i dużych urządzeń AGD.

Własne środki transportu

W nieco lepszej sytuacji, aby przeprowadzać się samodzielnie, są właściciele samochodów przystosowanych do przewożenia większych rzeczy, np. furgonetek czy półciężarówek, którzy mają także doświadczenie w kierowaniu takimi pojazdami. Te środki transportu pozwalają na zabieranie większości mebli i dużych urządzeń gospodarstwa domowego. Osoby odpowiedzialne za załadunek muszą tylko brać przykład z profesjonalistów i stosować się do zasad bezpiecznego przewożenia przedmiotów o dużych gabarytach. Meble powinny być owinięte folią oraz zabezpieczone przed przesuwaniem się w czasie transportu.

Czasem organizatorzy samodzielnych przeprowadzek rozważają wynajęcie większych samochodów transportowych. Radzimy jednak przedtem porównać cenę takiej usługi z kosztem zaangażowania profesjonalnej ekipy do opróżniania mieszkań. Rachunek może być dla wielu zaskoczeniem. Poza tym zdecydowanie odradzamy osobom bez doświadczenia w kierowaniu dużymi pojazdami podejmowania takiego ryzyka w czasie przeprowadzki. Poruszanie się półciężarówką czy większą furgonetką wymaga wprawy – zwłaszcza na wąskich uliczkach – aby uniknąć drobnych uszkodzeń np. zbicia lusterka czy zarysowania lakieru. Stan pojazdu po odstawieniu jest szczegółowo badany i za ewentualne straty trzeba słono zapłacić.

Profesjonalna usługa

Wynajęcie profesjonalnej firmy realizującej przeprowadzki często okazuje się najlepszym, a nawet najtańszym rozwiązaniem. Osoby zmieniające mieszkanie oszczędzają przede wszystkim czas i siły. Nie ryzykują także niepotrzebnych uszkodzeń sprzętów – jeśli nawet dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia losowego, to firma przeprowadzkowa w ramach standardowego ubezpieczenia wyrównuje poniesione straty.

Zmiana mieszkania to najczęściej ważne wydarzenie w życiu rodziny. Warto zadbać, aby wiązało się ono w przyszłości z miłymi wspomnieniami, a nie z rozpamiętywaniem niepotrzebnych strat, nadmiernego wysiłku i negatywnych emocji. Rozważając dylemat – samodzielna przeprowadzka czy wynajęcie profesjonalistów – należy wziąć pod uwagę także te argumenty.