Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Jak się zabezpieczać przed skutkami jaskry?

ByRedaktor

lis 15, 2021
okoMan drops eye drops install lenses, moisturizing. Preservation and solution vision problems. Eye diseases are recognized. Drops before putting on lenses or before removing at end day

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Jego utrata to dla wielu z nas niewyobrażalna tragedia. Wbrew pozorom ślepota nie jest rzadkim zjawiskiem, może doprowadzić do niej chociażby jaskra. Nieleczona choroba skutkuje systematycznym zwężaniem się pola widzenia, a w konsekwencji prowadzi do całkowitej ślepoty. Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed skutkami jaskry i ochronić wzrok.

Czy przed jaskrą można się uchronić?

Jaskra jest grupą chorób, których cechą wspólną jest nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego. Najbardziej narażone są na nią osoby obciążone genetycznie, pacjenci z niskim ciśnieniem tętniczym krwi, czy marznącymi rękami i nogami. Oprócz tego w grupie zwiększonego ryzyka znajdują się osoby, które ukończyły 35 rok życia, pacjenci z krótkowzrocznością czy migrenami. W każdym przypadku nieleczona jaskra prowadzi do całkowitej utraty wzroku.

Nie istnieją żadne sposoby, które chronią przed jaskrą. Jednak przed skutkami tej choroby można się zabezpieczyć. Jeśli zostanie ona rozpoznana odpowiednio wcześnie, będzie możliwe skuteczne leczenie. Możliwości leczenia jest dużo, do najbardziej popularnych należą krople oraz laserowe leczenie jaskry. Odpowiednio dobrana terapia pozwala zachować choremu zdolność widzenia nawet do końca życia. 

Regularne badania jako jedyny sposób walki z jaskrą

Choć nie można zapobiec jaskrze, to jednak możliwe jest uchronienie się przed jej konsekwencjami. Profilaktyka jest kluczem do zachowania wzroku w jaskrze. Badania powinny być przeprowadzane jeszcze wtedy, kiedy pacjent nie odczuwa żadnych objawów, a jego wzrok jest dobry. Badania specjalistyczne w kierunku jaskry można wykonać np. w Centrum Okulistycznym Jaskra. Pozwalają one rozpoznać chorobę na jej wczesnym etapie.

Niestety, do właściwej diagnostyki nie wystarczą podstawowe badania wzroku, ponieważ pozwalają rozpoznać chorobę tylko w zaawansowanym stadium. A żeby uchronić się przed nieodwracalnymi skutkami jaskry, niezbędne jest jak najwcześniejsze wykrycie schorzenia.

Pacjenci ze zdiagnozowaną jaskrą, chcąc zabezpieczyć się przed jej skutkami, powinni bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Ważne jest, żeby chorzy regularnie przyjmowali leki lub poddawali się laserowemu leczeniu jaskry. Tylko właściwe leczenie jest w stanie spowolnić proces niszczenia nerwu wzrokowego i zapobiec całkowitej utracie wzroku. Jeśli chory nie przyjmuje leków systematycznie, rozwój choroby nie zostanie zahamowany, a zmiany w polu widzenia będą cały czas postępować.