Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Czym są mięśnie dna miednicy i jak o nie dbać?

ByRedaktor

lis 22, 2021
kobieta

Pomimo tego, jak ważną rolę odgrywają mięśnie dna miednicy, nie każda kobieta jest w stanie uświadomić sobie, czym tak dokładnie są i jaką pełnią funkcję. Jest to bardzo istotna sprawa, gdyż świadomość tego, do czego służą i jakie skutki niesie za sobą osłabienie mięśni dna miednicy, może znacząco wpłynąć na świadomą i skuteczną redukcję problemów takich jak nietrzymanie moczu. Znając charakterystykę i położenie tych partii mięśni, możemy za pomocą odpowiednich ćwiczeń poprawić ich napięcie, a co za tym idzie prawidłowe położenie sąsiadujących narządów (w tym pęcherza).

Mięśnie dna miednicy i ich funkcje

Mięśnie dna miednicy utrzymują we właściwym położeniu narządy rodne kobiety i pęcherz. Kiedy na skutek różnych czynników zostają one osłabione, ich funkcja nieco się upośledza. Poprzez obniżone napięcie mogą powodować ból i nietrzymanie moczu. Aby sprawdzić, czy mięśnie uległy osłabieniu, należy przyjrzeć się kilku czynnikom. Jeżeli podczas oddawania moczu nastąpi problem z zatrzymaniem strumienia moczu (nie należy często tak robić), jeżeli w nocy wybudzamy się częściej niż jeden raz, aby oddać mocz i odczuwamy ból, to sygnały mogące wskazywać na to schorzenie. 

Jak dbać o mięśnie dna miednicy na co dzień?

Z reguły kobiety są bardziej narażone na osłabienie mięśni Kegla, ponieważ przechodzą ciąże i porody. Osłabieniu tych partii mięśni sprzyjają również funkcje biologiczne kobiet, oraz menopauza. Wraz z wiekiem mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu. Możemy dbać o nie na różne sposoby. Podstawowa zasada dotyczy higieny oddawania moczu, polegająca na niewstrzymywaniu go oraz nieoddawaniu moczu “na zapas”. Mimo wszystko należy wypijać codziennie minimum 2 litry wody, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Bardzo pomocne okazać się mogą proste ćwiczenia mięśni Kegla, wykonywane w wolnym czasie. Nie należy również zbytnio dźwigać, a podczas treningu korzystać z pomocy trenera.

Nietrzymanie moczu jako bardzo wstydliwy problem

W dzisiejszych czasach istnieje wiele wstydliwych kobiecych spraw, o których mało kto chce rozmawiać. Jednym z nich jest nietrzymanie moczu, które może całkowicie pozbawić nas życia towarzyskiego czy aktywności fizycznej. Zdarza się również, że mocz jest popuszczany nawet podczas kichnięcia czy kaszlu. Ilość przebytych ciąż oraz rodzaj porodu mają spory wpływ na kondycję mięśni dna miednicy odpowiedzialnych za prawidłową pracę pęcherza i cewki moczowej.

Odpowiednie zabezpieczenie gwarancją pewności siebie

Jeżeli problem nietrzymania moczu dotyczy aktywności fizycznej, mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Popuszczany jest on podczas podnoszenia ciężarów, wykonywania ćwiczeń czy gimnastyki. Aby nie musieć rezygnować z aktywności fizycznej oraz bezproblemowo wykonywać czynności dnia codziennego, warto sięgnąć po produkty marki Elly. Jest to marka skoncentrowana na wyjątkowych potrzebach każdego, kto boryka się z nietrzymaniem moczu. Produkty takie jak wkładki chłonne w dyskretny sposób zabezpieczają bieliznę przed zabrudzeniem, skutecznie wchłaniając płyny. Dzięki Elly kobiety, które mają problem z osłabieniem mięśni Kegla, co w następstwie powoduje nietrzymanie moczu, mogą czuć się pewnie, i swobodnie wybierać się na spotkania ze znajomymi czy na trening.