Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Czy przy cukrzycy typu MODY można jeść truskawki?

ByRedaktor

mar 26, 2022
truskawki

Czy cukrzyca typu MODY uniemożliwia jedzenie słodyczy, a zwłaszcza jednego z najbardziej oczekiwanych symboli wakacji – truskawek? Spokojnie, nawet mając cukrzycę typu MODY nadal możesz jeść swoje ulubione owoce.

Kluczem do zapobiegania skokom cukru we krwi jest umiar. Truskawki są nie tylko pyszne i orzeźwiające, ale są również idealną przekąską, która zaspokoi Twój głód na słodycze. W naszym poradniku przedstawiamy szybką ściągę, co robić, by móc jeść truskawki, jeśli sen z powiek spędza Ci cukrzyca typu MODY

Jedz z umiarem – podstawowa zasada osób z cukrzycą typu MODY

Mając cukrzycę typu MODY musisz uważać na niektóre potrawy, które mogą wydawać się zdrowsze z uwagi na to, że zawierają truskawki lub inne świeże owoce. Niektóre desery, takie jak ciasta i serniki, zawierają truskawki jako dodatki, co może wydawać się dość korzystne dla osób z cukrzycą typu MODY. Jednak wiele z tych deserów nie nadaje się dla cukrzyków, ponieważ ogólna zawartość cukru może powodować zbyt gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi.

Szukasz rzetelnych źródeł informacji o cukrzycy typu MODY? Sprawdź portal www.szkoladiabetyka.pl/cukrzyca/, na którym znajdziesz opracowane przez specjalistów badania i referaty dotyczące cukrzycy. 

Kalorie – bezpieczna ilość

W przypadku takich chorób jak cukrzyca typu MODY jedzenie truskawek jest zdrowe, ponieważ owoce są niskokaloryczne. Średnio jedna filiżanka truskawek ma około 46 kalorii, co znaczy, że nie przyczyniają się one zanadto do zwiększenia masy ciała. Utrzymanie prawidłowej wagi może naturalnie obniżyć poziom cukru we krwi i pomóc zmniejszyć ryzyko powikłań cukrzycy.

Błonnik – naturalny oczyszczacz i regulator procesów trawiennych

Cukrzyca typu MODY wymaga też bardzo dużej troski o układ trawienny, ponieważ ma to wpływ na tempo wchłaniania się cukru z posiłków. W 100 gramach truskawek znajduje się około 2 gramy błonnika. Błonnik nie tylko poprawia poziom cukru we krwi, ale może pomóc Ci dłużej czuć się sytym. Przyczynia się to również do zdrowej kontroli wagi.