Czy apartamenty noclegowe są wyposażone w łazienkę?

ByRedaktor

lis 18, 2021
apartament

Apartamenty noclegowe cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów odwiedzających zarówno duże miasta, jak i popularne kurorty w górach czy nad morzem. Wynajmujący je goście cenią zwłaszcza zbliżone do domowych warunki pobytu, które gwarantują im organizatorzy takich miejsc. Jednym z podstawowych wymogów obowiązujących w kwaterach o tym standardzie jest dostęp do własnej łazienki z pełnym wyposażeniem.

Zalety pobytu w apartamencie w czasie urlopu, wycieczki czy wyjazdu służbowego odkrywa coraz więcej podróżujących osób. Chwalą je zwłaszcza osoby ceniące niezależność i swobodę, których brakuje im np. w tradycyjnych hotelach z obsługą spotykaną na każdym kroku czy na kwaterach prywatnych. Goście apartamentów odbierają klucze do pokoi i przez cały pobyt najczęściej nie są niepokojeni przez nikogo z zewnątrz.

Wymogów związanych ze standardem tego typu noclegów jest więcej i w branży turystycznej są one ściśle przestrzegane – mówi ekspert z Apartamenty Przy Głównym Deptaku w Wiśle, popularnej miejscowości turystycznej w Beskidzie Śląskim. – Oprócz zapewnienia gościom niezależności w czasie pobytu, dotyczą one jednak przede wszystkim zakresu usług i ich poziomu. Z punktu widzenia klientów dwa najważniejsze i obowiązkowe elementy w tym systemie noclegów to dostęp do własnej łazienki oraz możliwość korzystania z kuchni lub zorganizowanie w pokoju aneksu kuchennego.

Wyposażenie łazienki w apartamencie noclegowym

Dobrze zorganizowany apartament jest wyposażony we własną łazienkę, jest to podstawowe założenie tego standardu. Czasem jako ten typ noclegów określa się także dawne mieszkania w kamienicach czy blokach przerobione na miejsca do wynajmu dla turystów – często wtedy każdy pokój oferowany jest oddzielnie, a łazienka pozostaje do wspólnego użytku. Nazwa apartament jest w tym wypadku nadużyciem i nie powinna być stosowane.

Zasady związane ze spełnieniem wymogów dotyczących apartamentów dotyczą także urządzenia łazienek. Podajemy podstawowe wyposażenie, które muszą one zawierać.

 • Muszla WC oraz łatwo dostępny papier toaletowy – obowiązkiem jest zostawianie zapasowych rolek lub uzupełnianie ich na bieżąco.
 • Prysznic lub wanna z kranem i natryskiem – w obu wariantach miejsca te powinny także być wyposażone w zabezpieczenia antypoślizgowe np. specjalne maty lub dywaniki, zabudowane odpowiednim rodzajem płytek ceramicznych oraz posiadać osłony zabezpieczające przed chlapaniem wodą.
 • Umywalka z blatem lub z zawieszaną obok półką – powierzchnie przy zlewie służą do rozstawiania kosmetyków. Zarządca apartamentu powinien zapewnić przynajmniej mydło w dozowniku lub w małych, opakowanych kostkach.
 • Lustro z odpowiednim oświetleniem – górnym lub bocznym.
 • Wieszaki na ręczniki oraz ubrania, które zamontowane są przy umywalce oraz przy wannie lub natrysku.
 • Gniazdka elektryczne przy umywalce i lustrze z osłonami chroniącymi przed kontaktem z wodą. Umożliwiają one korzystanie z suszarki do włosów (często jest na wyposażeniu) czy ładowanie szczoteczki elektrycznej do zębów.
 • Pojemniki na śmieci z workami foliowym oraz z zapasowymi egzemplarzami pozostawionymi w widocznym miejscu.
 • Standardem jest zapewnienie ręczników, choć niektórzy administratorzy ustalają te sprawy indywidualnie z gośćmi.

Łazienki dla osób niepełnosprawnych

Niektóre z apartamentów są przystosowane do przyjmowania osób niepełnosprawnych. O takich udogodnieniach najczęściej informują administratorzy obiektów w swoich ofertach lub na stronach internetowych, ale wynajmując kwaterę najlepiej upewnić się przedtem, czy jest ona odpowiednio urządzona. Nie chodzi tu tylko o pokój sanitarny, ale cały obiekt powinien posiadać np. podjazdy dla wózków lub windy, szersze wejścia, odpowiednie ciągi komunikacyjne, właściwie urządzone pokoje itp.

Łazienki w apartamentach przystosowanych do korzystania przez osoby niepełnosprawne muszą także mieć obowiązkowe wyposażenie. Powinny one zawierać m.in.:

 • muszlę WC o wysokości 40 cm z zamontowanymi obok poręczami i specjalną deską;
 • ruchomy prysznic i brodzik bez progów, który umożliwia wjazd wózkiem inwalidzkim;
 • umywalkę dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych;
 • uchylne lustro ustawione pod kątem do ściany;
 • bezdotykową baterią przy umywalce lub wyposażoną w inne udogodnienia;
 • właściwie zainstalowane uchwyty i poręcze.

Także akcesoria i kosmetyki powinny być w takich łazienkach dostosowane dla możliwości używania przez osoby niepełnosprawne. W razie szczególnych potrzeb należy koniecznie kontaktować się bezpośrednio z zarządcami kwater noclegowych.