Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Zadbaj o swoją wewnętrzną harmonię – wypocznij w górach

ByRedaktor

gru 6, 2021
góry

Życie pędzi naprzód. Każdego dnia zmagamy się ze stresem oraz licznymi obowiązkami, dlatego tak ważne jest, abyśmy znaleźli czas na odpoczynek. Zdrowie psychiczne ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz sprawność organizmu, toteż warto raz na jakiś czas zwolnić, wyłączyć telefon i odzyskać wewnętrzny spokój. Gdzie to najlepiej zrobić? Oczywiście w górach!

Górskie powietrze – zaczerpnij zdrowia

O prozdrowotnych właściwościach powietrza w górach mówi się od dawna. Ludzie od wieków wyruszają w cień szczytów, ciesząc się zmianą i wolnością od dusznych miast. Co sprawia, że górskie powietrze cieszy się taką reputacją? Po pierwsze, czystość. Na wysokości 1500 m n.p.m. nie znajdziemy większości zanieczyszczeń oraz alergenów, które trapią nas w codziennym życiu. Z tego powodu wycieczki wysokogórskie, na przykład w Tatrach, to znakomity sposób na poprawę samopoczucia u osób cierpiących na uczulenia lub atopowe zapalenie skóry. Nawet na mniejszej wysokości zauważymy różnicę w czystości powietrza. Spacer przez górski las pozytywnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również system odpornościowy, co stanowi atut, przemawiający za spędzeniem kilku dni na stokach.

Góry dla ciała i ducha

Organizm reaguje na wszystko, co dzieje się w głowie i vice versa, samopoczucie oraz motywacja jest ściśle powiązana z kondycją ciała. Wyjazd w góry to sposób, aby zadbać o obydwa aspekty naszego zdrowia. Wspinaczka szlakami to niemały wysiłek, który mobilizuje organizm do intensywnej pracy i spalania tkanki tłuszczowej. Lekko rozrzedzone powietrze wymusza na układzie krwionośnym wydajniejsze działanie, co wpływa korzystnie na dotlenienie organizmu. Jednocześnie obcowanie z naturą pozwala odprężyć się naszemu umysłowi. Świadomość płynąca z pokonywania kolejnych kilometrów oraz zdobywania szczytów sprawia, że czujemy stratyfikację z osiągniętego celu. Odpoczynek w górskiej scenerii z kolei wpływa kojąco na zmysły. To wymarzone miejsce dla osób przemęczonych lub zestresowanych, które potrzebują oderwać się od rzeczywistości.

Odnowa, masaże oraz termy – spa w górach

Oprócz wysiłku na świeżym powietrzu góry oferują nam profesjonalne gabinety odnowy, które zadbają o nasze samopoczucie. Niezwykle popularne na południu kraju są termy oraz sauny – nazywane też baniami. Kąpiele w ciepłej wodzie zapewniają przypływ nowej energii, a także wpływają pozytywnie na kondycję skóry. Wizyty w termach oraz saunach wyciszają centralny układ nerwowy, pobudzają pracę naczyń krwionośnych, stabilizują ciśnienie krwi, łagodzą bóle stawów oraz kości. Ponadto wysoka temperatura pomagają w regulacji przemiany materii oraz zapewnia lepszą gospodarkę hormonalną.

Salony spa oferują szeroki wybór zabiegów, które pomogą nam odnaleźć harmonię. Masaże dla całego ciała to sprawdzona recepta, aby zapomnieć o codziennych troskach. W zależności od oferty gabinetu możemy liczyć nawet na egzotyczne zabiegi, takie jak masaże tajskie. Popularne w górach są również lodopady oraz suche sauny, które przygotują nasze ciało na kolejne atrakcje. Pokój ciszy to kolejny wspaniały sposób na oczyszczenie umysłu ze zbędnych myśli.