Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Czy apartamenty noclegowe są wyposażone w łazienkę?

ByRedaktor

lis 18, 2021
apartamentModern hotel en suite bathroom. Stainless steel washing baisin and glass shower cabin.

Apartamenty noclegowe cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów odwiedzających zarówno duże miasta, jak i popularne kurorty w górach czy nad morzem. Wynajmujący je goście cenią zwłaszcza zbliżone do domowych warunki pobytu, które gwarantują im organizatorzy takich miejsc. Jednym z podstawowych wymogów obowiązujących w kwaterach o tym standardzie jest dostęp do własnej łazienki z pełnym wyposażeniem.

Zalety pobytu w apartamencie w czasie urlopu, wycieczki czy wyjazdu służbowego odkrywa coraz więcej podróżujących osób. Chwalą je zwłaszcza osoby ceniące niezależność i swobodę, których brakuje im np. w tradycyjnych hotelach z obsługą spotykaną na każdym kroku czy na kwaterach prywatnych. Goście apartamentów odbierają klucze do pokoi i przez cały pobyt najczęściej nie są niepokojeni przez nikogo z zewnątrz.

Wymogów związanych ze standardem tego typu noclegów jest więcej i w branży turystycznej są one ściśle przestrzegane – mówi ekspert z Apartamenty Przy Głównym Deptaku w Wiśle, popularnej miejscowości turystycznej w Beskidzie Śląskim. – Oprócz zapewnienia gościom niezależności w czasie pobytu, dotyczą one jednak przede wszystkim zakresu usług i ich poziomu. Z punktu widzenia klientów dwa najważniejsze i obowiązkowe elementy w tym systemie noclegów to dostęp do własnej łazienki oraz możliwość korzystania z kuchni lub zorganizowanie w pokoju aneksu kuchennego.

Wyposażenie łazienki w apartamencie noclegowym

Dobrze zorganizowany apartament jest wyposażony we własną łazienkę, jest to podstawowe założenie tego standardu. Czasem jako ten typ noclegów określa się także dawne mieszkania w kamienicach czy blokach przerobione na miejsca do wynajmu dla turystów – często wtedy każdy pokój oferowany jest oddzielnie, a łazienka pozostaje do wspólnego użytku. Nazwa apartament jest w tym wypadku nadużyciem i nie powinna być stosowane.

Zasady związane ze spełnieniem wymogów dotyczących apartamentów dotyczą także urządzenia łazienek. Podajemy podstawowe wyposażenie, które muszą one zawierać.

  • Muszla WC oraz łatwo dostępny papier toaletowy – obowiązkiem jest zostawianie zapasowych rolek lub uzupełnianie ich na bieżąco.
  • Prysznic lub wanna z kranem i natryskiem – w obu wariantach miejsca te powinny także być wyposażone w zabezpieczenia antypoślizgowe np. specjalne maty lub dywaniki, zabudowane odpowiednim rodzajem płytek ceramicznych oraz posiadać osłony zabezpieczające przed chlapaniem wodą.
  • Umywalka z blatem lub z zawieszaną obok półką – powierzchnie przy zlewie służą do rozstawiania kosmetyków. Zarządca apartamentu powinien zapewnić przynajmniej mydło w dozowniku lub w małych, opakowanych kostkach.
  • Lustro z odpowiednim oświetleniem – górnym lub bocznym.
  • Wieszaki na ręczniki oraz ubrania, które zamontowane są przy umywalce oraz przy wannie lub natrysku.
  • Gniazdka elektryczne przy umywalce i lustrze z osłonami chroniącymi przed kontaktem z wodą. Umożliwiają one korzystanie z suszarki do włosów (często jest na wyposażeniu) czy ładowanie szczoteczki elektrycznej do zębów.
  • Pojemniki na śmieci z workami foliowym oraz z zapasowymi egzemplarzami pozostawionymi w widocznym miejscu.
  • Standardem jest zapewnienie ręczników, choć niektórzy administratorzy ustalają te sprawy indywidualnie z gośćmi.

Łazienki dla osób niepełnosprawnych

Niektóre z apartamentów są przystosowane do przyjmowania osób niepełnosprawnych. O takich udogodnieniach najczęściej informują administratorzy obiektów w swoich ofertach lub na stronach internetowych, ale wynajmując kwaterę najlepiej upewnić się przedtem, czy jest ona odpowiednio urządzona. Nie chodzi tu tylko o pokój sanitarny, ale cały obiekt powinien posiadać np. podjazdy dla wózków lub windy, szersze wejścia, odpowiednie ciągi komunikacyjne, właściwie urządzone pokoje itp.

Łazienki w apartamentach przystosowanych do korzystania przez osoby niepełnosprawne muszą także mieć obowiązkowe wyposażenie. Powinny one zawierać m.in.:

  • muszlę WC o wysokości 40 cm z zamontowanymi obok poręczami i specjalną deską;
  • ruchomy prysznic i brodzik bez progów, który umożliwia wjazd wózkiem inwalidzkim;
  • umywalkę dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych;
  • uchylne lustro ustawione pod kątem do ściany;
  • bezdotykową baterią przy umywalce lub wyposażoną w inne udogodnienia;
  • właściwie zainstalowane uchwyty i poręcze.

Także akcesoria i kosmetyki powinny być w takich łazienkach dostosowane dla możliwości używania przez osoby niepełnosprawne. W razie szczególnych potrzeb należy koniecznie kontaktować się bezpośrednio z zarządcami kwater noclegowych.