Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Masaż klasyczny, relaksacyjny i leczniczy – najważniejsze różnice

ByRedaktor

lis 24, 2021
masażYoung woman enjoying a massage at a spa

Masaż to obowiązkowy punkt podczas wizyty w SPA. Tego typu zabieg jest ucztą zarówno dla ciała, jak i umysłu – trudno znaleźć lepszy sposób na oderwanie się od codziennych zmartwień i zarazem kompleksowe zadbanie o stan skóry. W ofertach przygotowywanych przez strefy wellness czołowe miejsca zajmują zwłaszcza trzy rodzaje masażu: klasyczny, relaksacyjny i leczniczy. Wyjaśniamy, czym się różnią i na który warto się zdecydować.

Czym różni się masaż klasyczny od relaksacyjnego?

Masaże klasyczny i relaksacyjny mają ze sobą wiele wspólnego, ponieważ w trakcie ich wykonywania masażyści korzystają z podobnych technik. Podstawową różnicę między tymi dwoma zabiegami stanowi cel. Masaż klasyczny to świetna propozycja dla wszystkich, którzy zmagają się z nadmiernym napięciem mięśniowym. Taki stan może wynikać ze stresującego trybu życia, ale może także być związany z uprawianym sportem czy charakterem pracy (np. koniecznością długiego siedzenia za biurkiem).

Masaż klasyczny zmniejsza dyskomfort fizyczny, podczas gdy masaż relaksacyjny zmierza przede wszystkim do osiągnięcia stanu maksymalnego odprężenia. Podczas masażu relaksacyjnego terapeuci również ugniatają i rozcierają ciało, robią to jednak wolniej, mniej intensywnie, delikatniej, dzięki czemu osoba poddająca się zabiegowi może odpocząć i wyciszyć się. W hotelach SPA lub luksusowych gabinetach odnowy biologicznej masaż relaksacyjny zwykle ma formę kompleksowego rytuału pielęgnacyjnego łączącego techniki manualne z aromaterapią. Ponadto popularnymi odmianami zabiegów relaksacyjnych są masaże gorącymi kamieniami oraz płynną czekoladą.

Na czym polega masaż leczniczy?

Zarówno masaż klasyczny, jak i relaksacyjny należą do zabiegów rozluźniających, z kolei masaż leczniczy ma na celu złagodzenie konkretnych dolegliwości bólowych. Taki zabieg zazwyczaj jest więc wykonywany przez fizjoterapeutów, którzy mogą pracować na całym ciele lub jego części (np. na plecach). Z masażu leczniczego często korzystają sportowcy, a także osoby mające problemy z obrzękami, zaburzeniami krążenia czy cierpiące na choroby reumatyczne.

Pracownik Hotelu Amber z Gdańska dodaje: Co ważne, na masaż relaksacyjny i klasyczny można wybrać się doraźnie, w momencie spadku nastroju, natomiast masaż leczniczy nie jest jednorazowy, lecz rozciąga się przynajmniej na kilka spotkań. Dopiero po ok. pięciu sesjach można spodziewać się pożądanych efektów, w tym ustąpienia albo znacznego zmniejszenia bólu. Dodatkową zaletą masażu leczniczego jest też jego pozytywny wpływ na skórę, która dzięki olejkom nabiera zdrowego blasku oraz staje się bardziej elastyczna i nawilżona.

Wszystkie trzy masaże – klasyczny, relaksacyjny, leczniczy – bazują na podobnych technikach manualnych, ale pozwalają osiągnąć różne rezultaty. Masaż klasyczny sprawdza się w ramach profilaktyki i łagodzenia napięcia skumulowanego w mięśniach lub kręgosłupie, relaksacyjny pomaga osobom przeciążonym codziennymi obowiązkami bądź borykającym się ze stanami depresyjnymi, a leczniczy jest sprzymierzeńcem sportowców i pacjentów będących pod opieką fizjoterapeutów.