Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Sposób na perfekcyjny wygląd samochodu

ByRedakcja

sty 21, 2022
detailing

Wraz z upływem lat każdy samochód stopniowo traci swój efektowny wygląd. Okazuje się jednak, że istnieje sposób na przywrócenie pojazdowi fabrycznego wyglądu. Auto detailing to zespół czynności obejmujących dokładne czyszczenie, renowację, konserwację nadwozia oraz wnętrza. Realizację celu umożliwiają specjalistyczne akcesoria i preparaty.

Powłoki ceramiczne do lakieru

Najbardziej widocznym elementem każdego samochodu jest karoseria. Element ten jest bezpośrednio narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Pod wpływem śniegu, kurzu, brudu, deszczu oraz intensywnych promieni słonecznych lakier matowieje. Aby odzyskał swój blask, należy nałożyć na niego powłokę ceramiczną. To bezbarwny preparat, który trwale wiąże się z nadwoziem, tworząc na nim powłokę zabezpieczającą. Dodatkowo powłoka ceramiczna chroni lakier przed mikrozarysowaniami i nadaje mu głębi oraz blasku. Jej nakładanie wymaga umiejętności i doświadczenia, dlatego wykonanie tej czynności warto powierzyć fachowcom od detailingu.

Akcesoria do detailingu

Przed przystąpieniem do nakładania powłoki ceramicznej nadwozie powinno zostać dokładnie umyte i osuszone. Produktem, który umożliwia skuteczne usuwanie brudu, jest poliestrowa rękawica do mycia auta (dostępna pod adresem https://www.gtechniq.pl/shop/auto/akcesoria/wm2-rekawica-do-mycia/). Tego rodzaju produkt składa się z gąbki oraz włókien z mikrofibry o różnej długości. Takie połączenie minimalizuje tarcie i chroni lakier przed zarysowaniem. Do innych przydatnych akcesoriów zaliczyć należy ręczniki do osuszania lakieru, a także ściereczki z mikrofibry wykorzystywane do aplikacji różnego rodzaju powłok. Profesjonalni detailerzy korzystają także z miękkich aplikatorów ułatwiających nakładanie specjalistycznych preparatów na lakier, felgi oraz skórzaną tapicerkę. W sprzedaży dostępna jest też torba do przechowywania akcesoriów. 

Czyszczenie felg, opon oraz wnętrza

Należy podkreślić, że detailing obejmuje nie tylko karoserię samochodu, ale również szyby, felgi, opony i wnętrze. Profesjonalni detailerzy podczas pracy wykorzystują m.in. antystatyczne płyny do mycia szyb, które skutecznie usuwają brud, a dodatkowo zapobiegają osadzaniu się kurzu od strony wewnętrznej. Pielęgnację felg i opon umożliwiają specjalne płyny. Skutecznie usuwają osady mechaniczne i odświeżają ich wygląd. Na zabrudzenie i zniszczenie narażona jest także tapicerka samochodowa oraz elementy wnętrza wykonane z tworzyw sztucznych. Do usuwania zanieczyszczeń i zabezpieczenia skór, tkanin i plastików przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV używa się płynów czyszczących, impregnatów oraz specjalistycznych powłok.