Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Rodzaje gitar – jak wybrać idealną dla siebie?

ByRedaktor

sty 17, 2022
gitara

Czas pandemii oraz fakt, że coraz więcej czasu spędzamy w domu spowodował, że coraz częściej stawiamy na rozwój nowych umiejętności. Statystycznie znacznie więcej gitar sprzedało się w trakcie pandemii niż w przeciętnym roku wcześniej. Wiele osób dopiero po raz pierwszy styka się z instrumentem muzycznym, dlatego wybór odpowiedniej gitary może okazać się czymś skomplikowanym. Jeśli nie rozróżniasz czym różni się gitara klasyczna od akustycznej bądź czym elektryczna od basowej, a zamierzasz zacząć swoją przygodę z tymi instrumentami, jesteś we właściwym miejscu. Sprawdź, co warto jest wiedzieć na temat współczesnych gitar i od czego zacząć swoją przygodę.

Czy lutnik gitara elektryczna to fachowiec, który może pomóc nam wybrać gitarę dla siebie? Z jednej strony tak, z drugiej jednak należy mieć podstawową wiedzę na temat instrumentów muzycznych, zanim zdecydujemy się na zakup odpowiedniego instrumentu dla siebie. Współczesne gitary dzielą się na cztery podstawowe rodzaje i zanim kupisz coś dla siebie, warto żebyś znał dokładną specyfikę każdej  z nich. Szukasz gitary dla siebie? Nie wiesz czym kierować się przy wyborze? Oto kilka wskazówek pomocnych na starcie.

Rodzaje gitar – jakie są najpopularniejsze gitary?

  1. Gitara klasyczna. To gitara, która charakteryzuje się przede wszystkim miękkimi strunami. Wiele osób myli ją z gitarą akustyczną, dlatego, że z wyglądu są nawet nieco do siebie podobne. Warto jednak zaznaczyć, że gitary akustyczne z prawdziwego zdarzenia najczęściej można spotkać w filharmoniach i tym podobnych miejscach, ponieważ taki instrument pozwala głównie na wykonywanie muzyki klasycznej.
  2. Gitara akustyczna. Gitara akustyczna to najpopularniejsza gitara, która charakteryzuje się głośnym brzmieniem bez konieczności wzmacniania jej przy pomocy nagłośnienia. To gitara, na której szybko i z dużym powodzeniem możemy nauczyć się grać na własną rękę w domu. Gitary tego rodzaju nie są drogie i nie wymagają tak częstych oraz drogich konserwacji jak gitary innego rodzaju.
  3. Gitara elektryczna. To marzenie wielu, jednak aby dobrze nauczyć się grać na gitarze elektrycznej warto najpierw poćwiczyć na gitarze akustycznej. Gitara ta wymaga podłączenia do wzmacniacza, aby można było słyszeć jej brzmienie. Warto mieć na uwadze, że taka gitara może narobić naprawdę dużo hałasu.
  4. Gitara basowa. Marzenie wielu. Kto z nas nie chciał grać na gitarze basowej w kapeli rockowej? Podobnie jak gitara elektryczna potrzebuje podpięcia do wzmacniacza, aby można było słyszeć niskie dźwięki wydobywające się dzięki niej.

Jak nauczyć się grać na gitarze? jak stawiać pierwsze kroki z gitarą?

  1. Z internetowych tutoriali wideo
  2. Z internetowych poradników
  3. Z książek
  4. Zapisać się na kurs
  5. Poprosić o pomoc kogoś doświadczonego, aby pokazał kilka chwytów. 

Kto pomoże nam utrzymać gitarę w dobrej kondycji i do kogo zawsze można zgłosić się o pomoc w przypadku problemów z instrumentem?

Jeśli nie znasz nikogo, kto mógłby ci pomóc, zawsze warto jest się wybrać do zakładu lutniczego. Tam zespół fachowców pomoże w doborze instrumentu dla siebie.