Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Oringi – co warto o nich wiedzieć? Czym są pierścienie uszczelniające?

ByRedaktor

lis 24, 2021
urządzenieSONY DSC

Uszczelnienia techniczne typu o-ring są bardzo często niezastąpionym elementem w budowie wielu maszyn czy urządzeń. To właśnie oringi zapobiegają wyciekom niepożądanych substancji, a także zapewniają odpowiednie połączenie dwóch elementów danej konstrukcji. Oringi to uszczelnienia o uniwersalnym charakterze, stąd ich szerokie spektrum zastosowania.

Czym jest o-ring? Uszczelnienia techniczne – oringi

Najbardziej charakterystyczną cechą oringów jest to, że mają one okrągły przekrój poprzeczny. Daje to uszczelce wysoki poziom elastyczności, a jej praktyczna konstrukcja sprawia, że nadaje się praktycznie do każdego urządzenia lub maszyny. O-ring jest powszechnie stosowany w zaworach, pompach i sprężarkach w celu poprawy ich działania i zapobiegania wyciekom podczas uszczelniania cieczy lub gazu pod ciśnieniem atmosferycznym. Zakres zastosowań tych uszczelnień jest bardzo szeroki, ponieważ ich wymiary są stosunkowo łatwe do modyfikacji. Na przykład, mogą być stosowane jako urządzenia zabezpieczające w zaworach blokowych, które zwykle otwierają się z siłą osiową i zamykają pod naciskiem sprężyny.

Oringi są produkowane z syntetycznych materiałów gumowych, takich jak kauczuk nitrylowy, neopren lub fluoroelastomer. Ze względu na swoją budowę, oringi mają szeroki zakres zastosowań i nadają się do uszczelniania elementów o różnych szerokościach. Dodatkowo możliwość regulacji rozmiaru uszczelnienia typu o-ring pozwala na wyprodukowanie produktu kompatybilnego z praktycznie każdym urządzeniem lub maszyną.

W jaki sposób działają uszczelnienia typu o-ring? Pierścienie uszczelniające, oringi

Przede wszystkim należy powiedzieć jedną rzecz: Uszczelnienia techniczne, takie jak oringi, są samoczynnie działającymi elementami uszczelniającymi po obu stronach, które zapewniają doskonałe uszczelnienie nawet w przypadku braku ciśnienia. Gdy o-ring jest pod ciśnieniem, rozprowadza ciśnienie równomiernie we wszystkich kierunkach, co skutkuje jeszcze lepszym uszczelnieniem. Właściwie dobrany o-ring gwarantuje najlepszą i najbardziej efektywną szczelność, ponieważ jego kształt i funkcjonalność sprawiają, że jest chętnie stosowany w wielu dziedzinach. Znaczna część maszyn w dzisiejszych czasach nie jest w stanie pracować bez oringów, ponieważ są one ważne dla cyrkulacji płynów, gdzie nie są pożądane żadne przecieki.

Uszczelnienia techniczne typu o-ring – gdzie znajdują zastosowanie?

Oringi są najczęściej stosowane w maszynach, urządzeniach i instalacjach technicznych. Jednak oringi można również znaleźć na przykład w samochodzie. Dzieje się tak dlatego, że surowiec użyty do produkcji wpływa na to, gdzie może być użyty i czy jest odpowiedni, czy nie. Dla przykładu – oringi NBR są odporne na większość kwasów przemysłowych, zasad, płynów hydraulicznych, a także smarów i olejów. NBR (kauczuk nitrylowo-butadienowy) nie jest zalecany do stosowania z paliwami takimi jak benzyna. Oznacza to, że uszczelka o-ring nie nadaje się do silnika samochodowego, gdzie do układu mogą dostać się opary lub cząsteczki benzyny.

Podczas gdy FKM (kauczuk fluoro-węglowy) ma dobrą odporność na oleje, smary i wiele paliw, para wodna lub woda mogą spowodować jego uszkodzenia, ponieważ źle znosi skrajne temperatury. Z tego powodu FKM nie może być stosowany w niektórych systemach grzewczych. Natomiast w przemyśle motoryzacyjnym FKM jest od kilku lat bezproblemowo stosowany w silnikach benzynowych.

Wyżej zostały wymienione jedynie dwa rodzaje materiałów, z których produkuje się oringi. Inne materiały to: PU, H-PU, FKM/FPM/VITON, NBR, H-NBR, EPDM, VMQ/SILIKON, POM, PA-6, PAMOS, TW, TB, T-PU, S-PU, TMOS, TPEEK, TS, TURKON, TG, CR, SBR, T-NBR, PTEE/TEFLON.

Warto jednak wiedzieć, że każdy materiał wykazuje inne właściwości fizyczne. Wszystko to sprawia, że surowiec, z którego zostanie wykonany dany o-ring, powinien być wybierany z uwzględnieniem niesprzyjających czynników, na jakie może być narażona uszczelka.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/