Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Łańcuchy transportowe i napędowe w przemyśle

ByRedaktor

gru 7, 2021
łańcuchyindustrial chains for drives and mechanisms

Transport to nieodłączna rzecz naszego życia, dzięki niemu możemy pozwolić sobie na posiadanie rzeczy wyprodukowanych w innych częściach świata. Jednak nie wszystkie towary człowiek jest w stanie ładować na środki transportu własnymi rękoma. Przy załadunku masywnych materiałów potrzebne są specjalistyczne sprzęty, ułatwiające działanie pracownikom fizycznym danego przedsiębiorstwa. Łańcuchy napędowe i transportowe są jednym z narzędzi pomocniczych, a w tym artykule dowiesz się, do czego służą.


Łańcuchy transportowe
Wybranie łańcuchów transportowych to konieczność dla korporacji zajmujących się dużymi gabarytami. Szeroki wachlarz, jaki daje nam użycie tych narzędzi pomocniczych, pozwala na przetransportowanie różnorakich ładunków drogą lądową i morską. Pozwalają na przenoszenie ciężarów nawet do 16 ton! Trzeba zaznaczyć, że przed wyborem należy rozeznać się w budowie ich budowie. Najważniejszy jest sam łańcuch, następnym elementem jest napinacz grzechotkowy, którego zadaniem jest naprężenie całej struktury. Kolejnymi komponentami są haki skręcające, dające nam możliwość regulacji długości ciągu transportowego. Łańcuchy transportowe jesteśmy w stanie podzielić na dwa typy, a mianowicie jednoczęściowy i dwuczęściowy.


Łańcuch jednoczęściowy
W tym typie napinacz grzechotkowy jest połączony na stałe z łańcuchami. Możemy wyróżnić dwie długości – długi i krótki.


Łańcuch dwuczęściowy
Charakteryzuje się tym, że łańcuch transportowy stanowi oddzielną część. Innymi słowy, napinacz stanowi oddzielną część. Ten typ pozwala nam na regulację długości łańcucha, co sprawia, że jest częściej wybierany niż jednoczęściowy.

Łańcuchy napędowe
Łańcuch napędowy ma swoje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Wysokiej klasy łańcuchy napędowe są w stanie zapewnić długą żywotność i dobre funkcjonowanie urządzenia. Oprócz tego należy dobrać odpowiedni rodzaj, by dane narzędzie funkcjonowało prawidłowo. Aktualnie możemy wykorzystać trzy typy łańcuchów napędowych:

Łańcuch Pierścieniowy
Charakteryzuje się tym, że posiada najprostszą konstrukcję wśród wszystkich łańcuchów. Jego konstrukcję tworzą wyłącznie połączone ze sobą ogniwa. Ten typ posiada strasznie dobrą wytrzymałość, mimo tego nie są stworzone do przenoszenia napędy. Nie pozwala im na to zbyt prosta konstrukcja. Codziennie jesteśmy w stanie zauważyć ten rodzaj łańcuchów w różnorakich miejscach i urządzeniach. Na przykład, podczas zimy, gdy na drogach jest ślisko, montuje się je do opon, by lepiej trzymały się drogi.

Łańcuch Drabinkowy
Tworzą układ napędowy w maszynach. Łańcuchy Drabinkowe dzielą się na cztery dodatkowe podtypy: rolkowe, sworzniowe, zębate oraz tulejkowe. Ten rodzaj przenoszenia napędu może być jednoczęściowy lub dwuczęściowy, a wybór zależny jest od specjalizacji przedsiębiorstwa. Łańcuch Płytkowy
Szczególnie znajduje swoje zastosowanie w stoczniach oraz przemyśle ciężkim. W swojej budowie nie posiadają żadnych tulejek czy rolek. Ten łańcuch napędowy składa się jedynie ze specjalistycznych płytek, które pozwalają ukryć sworzeń w środku urządzenia. Często używany w maszynach typu wózek widłowy, lecz w praktyce można spotkać go również w biżuterii. Wachlarz możliwości w tym wypadku potrafi zrobić wrażenie.