Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Jakie części gramofonowe psują się najczęściej?

ByRedaktor

sty 17, 2022
gramofon

Jak to jednak bywa ze sprzętami, zdarzają się czasem usterki wymagające napraw. I mimo najszczerszych chęci, najbardziej starannej pielęgnacji nie da się uniknąć problemów z niektórymi częściami do gramofonów. Najczęściej spotykane to te dotyczące funkcjonowania ramienia z igłą.

Części do gramofonów to elementy, które czynią sprzęt sprawniejszym, a ich stan ma ogromny wpływ na jakość odtwarzanej muzyki. Muzyka z gramofonu to wyjątkowe przeżycie, ale aby nie pojawiały się żadne usterki, drgania i inne potencjalne zanieczyszczenia dźwięków.

Zdarzyć się też może, że dźwięki danej płyty odtwarzane są za szybko lub zbyt wolno. W nowszych modelach oznacza to problem z zamontowanym silnikiem i potencjometrem, za to w starszych gramofonach za spowalnianie i przyśpieszanie dźwięków może odpowiadać pasek, który z czasem traci swoje parametry i powoduje kłopot z dopasowaniem właściwych obrotów podczas odtwarzania płyty winylowej.

Co psuje się najczęściej?

Często psuje się także ramię gramofonu. Zazwyczaj składa się ono z łożysk, które odpowiednio smarowane są w stanie zapewniać płynny ruch igły po powierzchni analogowej płyty. To działanie umożliwia odczytywanie nagranej na płycie ścieżki dźwiękowej zapisywanej na (typowym dla płyty winylowej) rowku.

W momencie, gdy ramię przestaje pracować prawidłowo, odsłuchanie płyty może stać się nawet niemożliwe. Problem ten może w swoich następstwach doprowadzić nawet do uszkodzenia winyla. Niezbędna wówczas jest profesjonalna naprawa gramofonu, aby uniknąć dalszych uszkodzeń i problemów.

Uszkodzone części – co zrobić?

Nierzadkim problemem jest również brak kalibracji gramofonu. Wykryć to można podczas profesjonalnego i regularnego serwisowania sprzętu. Zdarza się bowiem, że odsłuchiwanie płyt winylowych przebiega bez żadnych problemów, natomiast części do gramofonu są już zniszczone, zużyte lub uszkodzone. Należy czym prędzej je zlokalizować, naprawić lub wymienić na nowe, aby wciąż cieszyć się wyjątkowym brzmieniem płynących z gramofonów dźwięków.