Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Jaki ozonator sprawdzi się w szkole i przedszkolu?

ByRedaktor

gru 1, 2021
dezynfekcjaPreparing a daycare facility for returning to classes

Świeże i czyste powietrze pozbawione niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu bakterii, wirusów, grzybów, pleśni i innych alergenów to gwarancja dobrego samopoczucia oraz zdrowia. Zachowanie higienicznych warunków zarówno w domach, miejscach pracy, jak i obiektach użyteczności publicznej jest możliwe dzięki zastosowaniu ozonatorów. Wnętrza powinny być regularnie dezynfekowane szczególnie tam, gdzie przebywa wiele osób równocześnie, a zatem między innymi w szkołach i przedszkolach.

Dlaczego szkoły i przedszkola powinny być regularnie dezynfekowane?

Szkoły i przedszkola to placówki, w których równocześnie przebywa bardzo wiele osób, przez co aż roi się w nich od różnych chorobotwórczych patogenów. Wiadomo, że zarówno ryzyko zarażenia się chorobami, jak i siła infekcji zależy od ilości patogenu, z którym dana osoba miała kontakt oraz od czasu ekspozycji. Im dłuższy jest kontakt z bakteriami lub wirusami, tym większa staje się szansa na zachorowanie. Aby zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się chorób bakteryjnych i wirusowych, należy dokładnie czyścić wszystkie powierzchnie przedmiotów użytkowych znajdujących się we wnętrzach szkół i przedszkoli, a także dezynfekować powietrze, które się w nich znajduje. Dzięki temu ryzyko związane z transmisją wirusów i bakterii zmniejsza się aż o około 90%.

Regularne dezynfekowanie szkół i przedszkoli jest bardzo ważne, gdyż zapewnia uczniom i wychowankom tych placówek higieniczne warunki, ograniczając do minimum ryzyko różnych zakażeń. Nie bez powodu dezynfekcja jest jedną z najważniejszych czynności systematycznie wykonywanych w szpitalach i przychodniach, w których zachowanie najwyższego poziomu czystości i sterylności jest gwarancją bezpieczeństwa pracowników oraz pacjentów. Prawidłowo wykonany zabieg dezynfekcyjny pozwala zminimalizować liczbę niebezpiecznych drobnoustrojów we wnętrzu, dzięki czemu przebywanie w nim nie stanowi zagrożenia dla ludzkiego organizmu.

Jaki sposób dezynfekcji wybrać do szkół i przedszkoli?

Szkolne i przedszkolne wnętrza powinny być czyszczone i dezynfekowane bardzo skrupulatnie, aby zabieg ten przyniósł oczekiwane rezultaty, a więc skutecznie zredukował ryzyko rozprzestrzeniania się niebezpiecznych chorób zakaźnych. Tylko prawidłowo  przeprowadzona dezynfekcja sprawi, że kolonie bakterii zostaną osłabione do tego stopnia, iż nie będą już mogły dalej się namnażać. Szczególnie ważne jest dokładne dezynfekowanie przedmiotów i elementów dotykanych przez wiele osób, a więc np.: klamek, poręczy, ławek szkolnych czy włączników światła. Dezynfekcja pomieszczeń szkolnych i przedszkolnych przy wykorzystaniu tradycyjnych środków czyszczących, a następnie odkażających jest procesem niezwykle praco- i czasochłonnym, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ozonatorów.

Dlaczego warto stosować ozonatory i jakie urządzenie wybrać do szkoły czy przedszkola?

Ozonatory, które można kupić m.in. w firmie Klimawent, to urządzenia przeznaczone do przeprowadzania gruntownej dezynfekcji pomieszczeń. Generują one ozon, który ma silne właściwości biobójcze. Jego działanie polega na utlenianiu, czyli niszczeniu ścian komórkowych mikroorganizmów, dzięki czemu obecne w powietrzu, a także osiadłe na różnych przedmiotach i powierzchniach wirusy, bakterie i inne patogeny są unicestwiane. Lotna forma ozonu umożliwia mu dotarcie do wszystkich nawet najtrudniej dostępnych zakamarków w dezynfekowanych pomieszczeniach. Dzięki zastosowaniu ozonatorów nie trzeba ręcznie czyścić i odkażać wszystkich przedmiotów znajdujących się we wnętrzach, a jakość dezynfekcji jest za każdym razem najwyższa. Regularne ozonowanie klas i sal przedszkolnych umożliwia zachowanie sterylnych warunków w tych placówkach i zmniejszenie ryzyka roznoszenia chorób zakaźnych.

Wybierając odpowiednie urządzenie do szkół i przedszkoli, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wydajność. Ze względu na dużą kubaturę sal, klas oraz innych pomieszczeń w tych obiektach parametr ten powinien być jak najwyższy. Zaletą jest także możliwość pracy w różnych trybach dopasowanych do różnej kubatury wnętrz. Taki ozonator będzie można zastosować w szatni, łazienkach, klasach czy na sali gimnastycznej z taką samą skutecznością.