Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Gdzie ulokować pieniądze?

ByRedakcja

wrz 13, 2021
pieniądze

Lokaty oszczędnościowe od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Większość osób, posiadając odłożone, dodatkowe pieniądze, w pierwszej kolejności decyduje się na skorzystanie z szerokiej oferty lokat, którą służy wiele zarejestrowanych w Polsce banków.

Jako że ilość możliwości może przytłoczyć, warto pamiętać o kilku podstawowych kryteriach wyboru odpowiedniej lokaty bankowej. Oczywiście – najbardziej interesuje nas, aby oprocentowanie rachunku było jak najwyższe. Nie dajmy się jednak zwieść firmom oferującym nam złote góry – najczęściej w takich przypadkach mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Dlatego koniecznie sprawdźmy, czy środki lokowane w wybranym banku są zabezpieczone przez BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny). Gdy już jesteśmy pewni, że mamy do czynienia z uczciwym bankiem, pamiętajmy, jakie kwestie mają wpływ na wysokość oprocentowania. Są to przede wszystkim czas trwania lokaty, wysokość wkładu, którego oprocentowanie powyżej ustalonej kwoty może spaść, czy sposób kapitalizacji odsetek (miesięcznie? po zakończeniu lokaty?). Często wyższe oprocentowanie możemy uzyskać zakładając rachunek poprzez aplikację na telefon z androidem czy iphone.

Nierzadko banki umożliwiają założenie lokaty bez konieczności posiadania konta – niemniej równoczesne założenie konta może wiązać się z pewnymi profitami. Dobrym narzędziem pomagającym w znalezieniu odpowiedniej oferty będzie darmowa, internetowa porównywarka lokat bądź kont. Uzbrojeni w wiedzę, jaką osiągniemy zwracając uwagę na powyższe kwestie, znalezienie korzystnej lokaty przyjdzie nam z łatwością.