Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Czy styl boho dalej jest modny?

ByRedaktor

maj 17, 2022
las

Styl boho zagościł w świecie mody dziesiątki lat temu i od tamtej pory zyskał rzesze zwolenników. Aby bliżej poznać ten nurt, wystarczy przejrzeć archiwalne zdjęcia uczestników popularnych muzycznych festiwali z lat 60. czy 70. Czy popularność stylu boho nie osłabła?

Czym jest boho styl?

Początki stylu boho sięgają jeszcze XIX wieku i wiążą się z działaniami tzw. artystycznej bohemy, która wyraźnie zaznaczała swą wolność.  Obecnie znane stylizacje w takim wydaniu nieco różnią się od swoich pierwowzorów, jednak z całą pewnością możemy stwierdzić, że są to oryginalne, zwiewne zestawy, w których nie brak kolorów, koronek czy falban. 

Kreacje boho stanowią ciekawe połączenie swobody, komfortu i niebanalnego wyglądu, który skutecznie przykuwa wzrok. Nie brak tu też odniesień do przyrody – ponieważ styl ten niewątpliwie łączony jest z naturą, mamy tu często do czynienia z motywami florystycznymi, indiańskimi i orientalnymi. Dużą rolę odgrywa również rodzaj tkaniny. W stylu boho nie spotkamy sztucznych materiałów – dominuje raczej len, jedwab, bawełna, skóra.

Styl boho – czy wciąż modny?

Od pojawienia się pierwszych kreacji w stylu boho minęło wiele czasu. Przez lata nurt ten przeszedł liczne transformacje i choć dziś często kojarzony jest głównie z subkulturą hippisów i festiwalem Woodstock, to jego zwolenników jest o wiele więcej. Styl boho na trwałe wpisał się do najbardziej charakterystycznych trendów modowych w XX wieku jako synonim nie tylko wolności i lekkości, ale też delikatności, romantyzmu i wrażliwości. Czy jednak nurt ten nadal jest aktualny? Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Od lat na pokazach mody nie brakuje propozycji w takim wydaniu. Styl boho, mimo upływu czasu, absolutnie nie stracił na popularności. Wręcz przeciwnie – z biegiem lat zdobywa uznanie kolejnych pokoleń.

Dziś na ulicach wielu miast można spotkać mnóstwo osób w tego typu zestawach odzieży. Istotną cechą stylu boho jest bowiem uniwersalność i ponadczasowość, dlatego jego miłośniczkami są zarówno kobiety dojrzałe, jak i nastolatki. Odzież w stylu boho to propozycja doskonała nie tylko dla bywalczyni festiwali – zwiewne ubrania w ciekawe, odnoszące się do natury barwy i wzory są świetnym wyborem na letni spacer, randkę, do pracy czy na spotkanie z przyjaciółmi. 

Odzież boho – czyli jaka?

Jak zatem skomponować modną stylizację boho? Ubrania tego typu to szeroki wachlarz opcji – na uwagę zasługują zwłaszcza wzorzyste, wielobarwne sukienki w roślinne motywy (dostępne np. na stronie https://wearmedicine.com/k/ona/odziez/sukienki), białe falbaniaste koszule, pastelowe bluzki z bufiastymi rękawami, kardigany, luźne narzutki czy brązowe skórzane kamizelki z charakterystycznymi frędzlami. W styl boho wpisują się również denimowe spódnice i kurtki, spodnie typu dzwony, a także wiele modeli butów, np. espadryle, kowbojki, sandały na koturnie.

Ważnym elementem takich stylizacji są również dodatki. W nurcie boho będą to zwłaszcza rzemyki, kolczyki makramowe, biżuteria z koralikami i piórami, oryginalne nakrycia głowy (np. słomkowe kapelusze, wianki z żywymi kwiatami), torebki ze sznurkami i frędzlami, a także chustki i opaski na włosy.