Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Co warto wiedzieć przed badaniem słuchu?

ByRedaktor

lut 23, 2022
badanie słuchu

Pamiętasz swoje ostatnie badanie słuchu? Większość z nas nie jest w stanie sobie tego przypomnieć. Zdarza się, że badanie słuchu przeprowadza się w trakcie badań do pracy. Jeśli nie nosisz aparatu słuchowego, prawdopodobnie od ostatniego badania minęło trochę czasu.

Kiedy iść na badanie słuchu?

Dostrzegasz u siebie problemy ze słuchem? Może już czas na wizytę u lekarza rodzinnego, który skieruje Cię do audiologa. To dobry ruch, zwłaszcza u osób około 50. roku życia. Zastanawiasz się, jak przygotować się do badania słuchu oraz jak będzie ono przebiegać? Z pomocą przychodzi Świat Słuchu. Badanie słuchu i jego przebieg opisujemy również poniżej.

Badanie słuchu poprzez dotyk

Audiolog musi zbadać twoje uszy, aby ustalić, czy występują jakiekolwiek urazy lub oznaki infekcji. Badanie słuchu sprawdzi również, czy nie zalega woskowina. Audiolog może usunąć przeszkody, które wywołują szumy uszne i inne dolegliwości.

Konsultacja

Audiolog zrobi więcej niż tylko badanie słuchu. Dlatego przygotuj swoją historię medyczną i listę wszystkich przyjmowanych leków. Audiolog powinien również zadać pytania dotyczącego Twojego zdrowia psychicznego i stylu życia.

Bez obaw – badanie słuchu nie boli!

Badanie słuchu przeprowadzone przez audiologa w celu sprawdzenia słuchu w ogóle nie boli. Zazwyczaj podczas badania przeprowadzane są 3 testy: test tonalny, test mowy i test kamertonu. Każdy z nich odgrywa rolę w ocenie rodzaju Twojego potencjalnego ubytku słuchu i ustaleniu metody leczenia. Testy odbędą się w dźwiękoszczelnym otoczeniu.

Brak oczekiwania na wyniki

Po wykonaniu badań słuchu audiolog od razu widzi Twoje wyniki. Wyniki badania słuchu znajdują się na audiogramie. Wskaże on przyczynę jakiegokolwiek ubytku słuchu, a także tony i poziomy głośności, których możesz nie słyszeć. Plan leczenia zwykle zostaje opracowywany i wprowadzany w życie podczas wizyty.

Czy warto robić regularne badanie słuchu?

Badanie słuchu może wskazać problemy, z których istnienia nawet nie zdajemy sobie sprawy. Wiele osób jest zaskoczonych, gdy dowiaduje się, że ich ubytek słuchu jest większy niż się spodziewały. Lęk przed badaniem słuchu jest czymś naturalnym, jednak nie pozwól, by doprowadził on do zaniedbań.