Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Charakterystyka pługów zawieszanych

ByRedaktor

lis 15, 2021
traktorClose-up of agriculture red tractor cultivating field over blue sky

Mimo postępu technologicznego, zasada działania wielu ze sprzętów wykorzystywanych w gospodarstwa rolniczych nie uległa zmianie. Kluczowym przykładem są tutaj pługi, które od wieków wykorzystywane są do wykonywania orki, czyli kruszenia i odwracania wierzchniej warstwy gleby. Na dzisiejszym rynku znaleźć można wiele rodzajów pługów – należą do nich między innymi pługi zawieszane. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest pług zawieszany?

Jak łatwo się domyślić po jego nazwie, pług zawieszany łączony jest z ciągnikiem za pomocą trójpunktowego układu zawieszenia (TUZ) w taki sposób, że podczas transportu całe urządzenie zawieszone jest w powietrzu. Dopiero przed rozpoczęciem pracy pług zostaje opuszczony, by lemiesze, czyli jego część robocza pod postacią ostrzy mogły zagłębić się w glebę. Niekiedy pługi zawieszane wyposażane są w również w tzw. koło kopiące, dzięki któremu dokładnie regulowana jest głębokość orki.

Ogólna charakterystyka pługów zawieszanych

Pługi zawieszane, dostępne między innymi w ofercie firmy Agromarket, to urządzenia stosunkowo lekkie (ich waga mieści się zazwyczaj w granicach 600-1200 kg), dlatego mogą być używane w połączeniu z nawet małymi i średnimi ciągnikami o maksymalnej mocy silnika około 150 KM. Pługi zbudowane są z kilku połączonych ze sobą korpusów płużnych, których położenie można regulować w celu ustawienia szerokości orki.

Jak wybrać odpowiedni pług zawieszany?

Pługi zawieszane to popularne rozwiązanie dla małych oraz średnich gospodarstw – mają prostą konstrukcję, dlatego nie psują się, są łatwe w eksploatacji i przechowywaniu, a przy tym bardzo tanie. Nic dziwnego zatem, że na rynku znaleźć można bardzo szeroki wybór tego typu urządzeń, produkowanych przez takie marki jak Kverneland czy Overum. Co warto brać pod uwagę przy zakupie pługa, by mieć pewność dobrze zainwestowanych pieniędzy. Przede wszystkim:

  • moc ciągnika – jeśli nasz ciągnik nie dysponuje odpowiednio dużą mocą, nie będzie możliwe operowanie pługiem,
  • rodzaj i jakość gleby – pługi nieprzystosowane do gleb ciężkich lub zawierających dużą ilość kamieni mogą łatwo ulec zniszczeniu podczas pracy,
  • waga pługa – im większa waga narzędzia, tym większe zużycie paliwa podczas pracy. Warto więc wybierać pługi o możliwie jak najniższej masie,
  • ilość korpusów – im więcej korpusów, tym szybsza praca z pługiem. Warto również zwrócić uwagę na regulację korpusów,
  • Obrotowość – pługi obrotowe wykorzystywane są do orki bezzagonowej. Mają jednak istotną wadę pod postacią zwiększonej masy.