Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Bełchatów – co warto zobaczyć w tym mieście?

ByRedaktor

lut 9, 2023
kopalnia

Bełchatów to miasto znajdujące się w obszarze łódzkim. Jest to główna miejscowość powiatu bełchatowskiego oraz gminy Bełchatów. Przemysłowa metropolia słynie przede wszystkim z kopalni, elektrowni oraz krajobrazu namalowanego zmechanizowaną pracą ludzi. Z tej przyczyny dla wielu osób Bełchatów to tylko ogromna wyrwa w ziemi na terenie kraju. W mieście przebiegają jednak reformy i transformacje, dzięki którym z czasem udaje się tam coraz więcej turystów. W gronie zaciekawionych bardzo często zauważyć można biznesmenów, którzy zawierają umowy z lokalnymi przedsiębiorstwami. Bełchatów jest więc perfekcyjnym miejscem zarówno dla zwiedzających, jak i kupców. Zobacz, gdzie możesz bez trudu znaleźć najpiękniejsze atrakcje, ale też najlepsze sklepy, które mają w ofercie jakościowe przedmioty.

Przegląd najważniejszych firm w Bełchatowie

W Bełchatowie ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego miasta ma największe w państwie zagłębie paliwowo-energetyczne. Kopalnia Węgla Brunatnego „Bełchatów” oraz Elektrownia Bełchatów sprawiają, że miasto jest fundamentem energetycznym. Niemniej jednak mocno powiększają się inne strefy gospodarki. Zwiększającą się popularnością cieszy się branża transportowa i motoryzacyjna, a w szczególności mechanika samochodowa oraz blacharstwo, lakiernictwo i spawalnictwo. Umacnia się także przemysł spożywczy i gastronomiczny. Jego przedstawicielami są piekarnie bary piwne czy też restauracje serwujące dania z różnych stron świata. Pełną listę firm znajdujących się w Bełchatowie błyskawicznie możesz znaleźć pod linkiem: https://ebelchatow24.pl/. Wyróżnione są tam zarówno różnego typu sklepy, jak i lokale usługowe. Dzięki temu możesz zobaczyć interesujące propozycje i wybrać tę najlepszą. Przede wszystkim warto zainteresować się z działem stacje kontroli w Bełchatowie. Te firmy mogą być przydatne w wielu wypadkach.

Które zabytki trzeba zobaczyć w Bełchatowie?

Na obszarze Bełchatowa znaleźć można dużo parków, zieleńców oraz miejsc codziennego wypoczynku. Przez miejscowość przepływa mała rzeka Rakówka. Spotkać można też wiele innych akwenów, do których należą piękne stawy i oczka wodne. Najczęściej zwiedzanymi obiektami są jednak interaktywne muzeum PGE Giganty Mocy oraz zabytkowy dwór Olszewskich. Muzeum w niebywale interesujący sposób informuje o produkowaniu energii elektrycznej. Rezydencja rodziny Olszewskich to prześliczny, późnobarokowy kompleks dworsko-parkowy zbudowany w XVIII wieku. W parku zaraz przy dworze Olszańskich powstała tzw. ścieżka geologiczna. Fragmenty skał takich jak wapień skalisty czy głazy narzutowe zostały wydobyte przez Kopalnię Węgla Brunatnego Bełchatów. Dla pasjonatów historii naturalnej istotnym miejscem na mapie Bełchatowa jest też ekspozycja z pozostałościami mamuta włochatego. Można ją znaleźć w gablocie na terenie Muzeum Regionalnego.

Kultura i sport w Bełchatowie

W Bełchatowie odbywają się cykliczne imprezy, które ściągają mnóstwo zainteresowanych z całego regionu. Do najchętniej wybieranych należą konkursy poetyckie, Jesienne Spotkania Teatralne z BAT-em czy Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żeglarskiej. Bełchatów jest też kluczowym ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym w regionie. Fanów zyskał przede wszystkim za sprawą klubu siatkarskiego Skra Bełchatów. Siatkarze wiele razy zdobywali najważniejsze trofea. Miłośnicy sportu przez pewien okres mogli też obserwować zmagania klubu piłkarskiego GKS Bełchatów w najlepszej lidze w kraju. Bełchatowska baza sportowa składa się ze stadionu, kilku hal sportowo-widowiskowych, obiektów treningowych, a także basenów, kortów tenisowych, sal gimnastycznych i boisk szkolnych.