Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Akcelerometr. Co to jest i dlaczego używając go codziennie, nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy?

ByRedaktor

wrz 25, 2022
akcelerometrMPU 6050 or MPU6050 which has built in gyroscopic sensor,accelerometer amd temperature sensor used for various electronic projects held in hand

Urządzenia elektroniczne wokół nas z każdym dniem bardziej się rozwijają, zaskakując nas nierzadko swoimi możliwościami. Jednak za ich rozwojem kryją się drobne elementy składowe i miniaturowe urządzenia zamknięte w zgrabnych obudowach, które umożliwiają korzystanie z najbardziej zaawansowanych funkcji. Wśród nich z całą pewnością warto wspomnieć właśnie o akcelerometrze.

Czym jest akcelerometr?

Akcelerometr to niewielkie urządzenie o prostej budowie, które służy do pomiaru przyspieszenia liniowego i kątowego. Ma możliwość oceny zmiany własnego położenia, co jest podstawą jego działania – a tym samym także wielu funkcji, które oferuje.

Gdzie możemy wykorzystywać akcelerometr?

Akcelerometry znajdują się przede wszystkim w telefonach komórkowych, które wykorzystujemy na co dzień. Wykrywają zmianę ich położenia, dzięki czemu umożliwiają zastosowanie różnorodnych funkcji związanych właśnie z przechyleniem czy przesuwaniem telefonu. Jednym z nich jest między innymi możliwość obrócenia ekranu (albo samoistne jego obracanie się) podczas zmiany położenia smartfonu.

Akcelerometr jest również często wykorzystywany w grach wideo, w których pomaga w odtworzeniu ruchu gracza na ekranie w technologiach VR. Wystarczy wykonywać odpowiednie gesty czy kroki, aby sterować wirtualnym światem – a wszystko dlatego, że wykrywa je właśnie akcelerator lub nawet cały ich szereg. W podobny sposób są również nagrywane najnowsze gry, w których aktorzy odtwarzają konkretne sceny w świecie pełnym akceleratorów, przenoszących następnie ich ruchy na ekrany komputerów.

Akceleratory spotykamy również w pojazdach. Służą między innymi do zarządzania działaniem poduszek powietrznych niezależnie od warunków panujących na zewnątrz, w tym od temperatury powietrza. Rejestrują one zmiany położenia pojazdu, drgania i wszelkie odchylenia od normalnego poruszania się, co powoduje otwarcie poduszek podczas wypadku.

Akcelerometry w twoich projektach

Oczywiście, akcelerometry możemy wykorzystywać także w wielu innych sytuacjach czy urządzeniach. Jeśli na co dzień zajmujesz się elektroniką lub robotyką, z całą pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę, jak mogą być pomocne w wywoływaniu odpowiednich rękach i urządzeń na określonych ruch.

Najpewniej masz też wiele pomysłów na ich zastosowanie, dlatego zachęcamy cię do wybrania najlepszych rozwiązań cenionych marek. Akcelerometry wysokiej jakości z pewnością pozwolą ci zbudować urządzenia i układy, które będą doskonale reagować na zmieniające się parametry.

fot. materiały prasowe