Akcelerometr. Co to jest i dlaczego używając go codziennie, nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy?

ByRedaktor

wrz 25, 2022
akcelerometr

Urządzenia elektroniczne wokół nas z każdym dniem bardziej się rozwijają, zaskakując nas nierzadko swoimi możliwościami. Jednak za ich rozwojem kryją się drobne elementy składowe i miniaturowe urządzenia zamknięte w zgrabnych obudowach, które umożliwiają korzystanie z najbardziej zaawansowanych funkcji. Wśród nich z całą pewnością warto wspomnieć właśnie o akcelerometrze.

Czym jest akcelerometr?

Akcelerometr to niewielkie urządzenie o prostej budowie, które służy do pomiaru przyspieszenia liniowego i kątowego. Ma możliwość oceny zmiany własnego położenia, co jest podstawą jego działania – a tym samym także wielu funkcji, które oferuje.

Gdzie możemy wykorzystywać akcelerometr?

Akcelerometry znajdują się przede wszystkim w telefonach komórkowych, które wykorzystujemy na co dzień. Wykrywają zmianę ich położenia, dzięki czemu umożliwiają zastosowanie różnorodnych funkcji związanych właśnie z przechyleniem czy przesuwaniem telefonu. Jednym z nich jest między innymi możliwość obrócenia ekranu (albo samoistne jego obracanie się) podczas zmiany położenia smartfonu.

Akcelerometr jest również często wykorzystywany w grach wideo, w których pomaga w odtworzeniu ruchu gracza na ekranie w technologiach VR. Wystarczy wykonywać odpowiednie gesty czy kroki, aby sterować wirtualnym światem – a wszystko dlatego, że wykrywa je właśnie akcelerator lub nawet cały ich szereg. W podobny sposób są również nagrywane najnowsze gry, w których aktorzy odtwarzają konkretne sceny w świecie pełnym akceleratorów, przenoszących następnie ich ruchy na ekrany komputerów.

Akceleratory spotykamy również w pojazdach. Służą między innymi do zarządzania działaniem poduszek powietrznych niezależnie od warunków panujących na zewnątrz, w tym od temperatury powietrza. Rejestrują one zmiany położenia pojazdu, drgania i wszelkie odchylenia od normalnego poruszania się, co powoduje otwarcie poduszek podczas wypadku.

Akcelerometry w twoich projektach

Oczywiście, akcelerometry możemy wykorzystywać także w wielu innych sytuacjach czy urządzeniach. Jeśli na co dzień zajmujesz się elektroniką lub robotyką, z całą pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę, jak mogą być pomocne w wywoływaniu odpowiednich rękach i urządzeń na określonych ruch.

Najpewniej masz też wiele pomysłów na ich zastosowanie, dlatego zachęcamy cię do wybrania najlepszych rozwiązań cenionych marek. Akcelerometry wysokiej jakości z pewnością pozwolą ci zbudować urządzenia i układy, które będą doskonale reagować na zmieniające się parametry.

fot. materiały prasowe