Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Regeneracja pomp hydraulicznych – jak dbać o serce maszyny budowlanej?

ByRedaktor

paź 30, 2021
pompaSONY DSC

Powszechnym i najbardziej opłacalnym zabiegiem w obecnym przemyśle jest wykorzystanie maszyn budowlanych, których działanie opiera się na zasadzie działania hydrauliki siłowej. Ta technologia to bardzo wdzięczne rozwiązanie, ponieważ łączy kilka funkcji, które bardzo usprawniają pracę człowieka. Praca maszyn budowlanych jest niezwykle dokładna, a dodatkowo są one bardzo wytrzymałe. Potrafią funkcjonować bezustannie przez wiele godzin, przenosząc zadziwiających rozmiarów ciężary. Ponadto są odporne na działanie czynników zewnętrznych i kontynuują swoje działanie bez względu na wiatr, upał czy deszcz. Hydraulika siłowa wykorzystywana jest nie tylko w budownictwie, bo wiele przemysłów, takich jak rolnictwo, leśnictwo, górnictwo czy drogownictwo, również wykorzystuje maszyny opierające się na jej działaniu. Układ hydrauliczny funkcjonuje dzięki połączeniu ze sobą wielu części składowych, jednak jedna z nich jest niezawodna i wykonuje największy wysiłek. Jest to pompa hydrauliczna.

Budowa pompy hydraulicznej

Główną funkcją pompy hydraulicznej jest transport cieczy roboczej, w postaci oleju lub płynu hydraulicznego, przez cały układ hydrauliczny. Czynnik roboczy jest pod odpowiednim ciśnieniem wtłaczany do systemu poprzez przewody i wędruje po nim, kolejno napędzając poszczególne elementy, co wprawia w ruch całą instalację. Najczęściej wybieranym rodzajem pomp są pompy zębate, ponieważ są proste w wykonaniu oraz niezawodne. Składają się z zaledwie kilku części:

  • koła zębate,
  • korpus,
  • pilot,
  • pokrywa,
  • przełącznik hydrauliczny.

Mimo prostoty wykonania, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania jest regularna regeneracja pompy hydraulicznej. Te kilka elementów wykonanych jest z ogromną precyzją i każdy szczegół jest dopracowany co do tysięcznej milimetra. Wielogodzinna praca pompy powoduje, że elementy te ścierają się, co prowadzi do powstawania rozszczelnień, a to z kolei może w przyszłości, jeżeli nie zostanie odpowiednio szybko naprawione, doprowadzić do poważnej awarii.

Pompy hydrauliczne – regeneracja, naprawa, serwis

W przypadku wystąpienia awarii, konieczne jest wezwanie profesjonalistów, którzy mają doświadczenie w tego typu naprawach. Pierwszą czynnością, którą wykona serwisant, powinno być znalezienie przyczyny powstania awarii, następnie określenie zakresu prac oraz wstępna wycena. Czasami uszkodzenie pompy jest niewielkie i wystarczy szybka naprawa, jednak najczęściej awaria okazuje się na tyle rozległa, że konieczna staje się pełna regeneracja pompy hydraulicznej. Przy wyborze serwisu warto zwrócić uwagę na to, czy mają możliwość, oprócz naprawy, przeprowadzenia testów diagnostycznych. To pozwoli na określenie, czy zregenerowany podzespół będzie w stanie należycie funkcjonować w przyszłości. Jeżeli nie chcemy czekać, aż proces regeneracji dobiegnie końca, możemy zdecydować się zakup już wcześniej zregenerowanej pompy. Wiele firm oferuje wykonanie tej usługi i posiada w swoich magazynach pompy od przeróżnych producentów. Obecnie najczęściej wybieranymi markami są Danfoss Sauer, Vickers czy Bosch Rexroth, a modele, które klienci najczęściej wybierają, to:

  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00.

Regeneracja pompy hydraulicznej czy kupno nowej?

Jeżeli pompa hydrauliczna jest na tyle uszkodzona, że nie ma możliwości jej regeneracji, zakup nowej będzie wyborem, który wydaje się oczywisty. Jest to duża inwestycja, bo może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale nowy sprzęt posłuży nam przez wiele lat. Jeśli natomiast serwis podejmie się regeneracji pompy hydraulicznej, warto zdecydować się na ten krok, bo przede wszystkim jest zdecydowanie tańszy, a ponadto zregenerowana pompa jest w stanie pracować naprawdę długi czas. Oprócz tego firmy zwykle udzielają sześciomiesięcznej gwarancji na zregenerowany sprzęt. W przypadku, gdy jesteśmy w stanie i chcemy wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych na nową pompę, należy pamiętać o takim kryterium jak czas. Bardzo często wykonawcy usług są zobowiązani umową, w której jest ściśle określony czas zakończenia prac, a jego przekroczenie wiąże się z karami finansowymi. Nowa pompa hydrauliczna najczęściej sprowadzana jest z zagranicy, co znacznie opóźnia jej dostarczenie w ręce klienta. Zregenerowaną pompę jesteśmy w stanie otrzymać w zasadzie natychmiast oraz, jak już wspomnieliśmy wcześniej, jest to dużo niższy koszt. W większości przypadków pokrywa się on po prostu z usługą regeneracji pompy. Kupno zregenerowanej pompy jest więc optymalnym wyjściem, które oszczędza zarówno czas, jak i pieniądze.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/