Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Proste badanie na, na które znajdziesz czas — audiometria totalna

ByRedaktor

cze 5, 2023
kobieta

Spośród wielu badań narządu słuchowego, audiometria należy do najczęściej wykonywanych. Pomaga wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie choroby i wdrożyć odpowiednie leczenie. Przedstawiamy poradnik o badaniu PTA, który wyjaśni wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, na czym ono polega i kiedy warto je wykonywać.

Badanie PTA — co to takiego?

Coraz bardziej zwiększa się procent osób w społeczeństwie, które cierpią na problemy ze słuchem.. Audiometria tonalna staje się jednym z najważniejszych badań subiektywnych, czyli polegających na aktywnym udziale pacjenta. Umożliwia detekcję ewentualnych ubytków słuchowych i dostarcza informacji, na podstawie których specjalista może postawić wstępną diagnozę.

Nieinwazyjny charakter badania PTA (Pure Tone Audiometry) pomaga oswoić pacjenta z wizytą u lekarza audiologa. Już po jednej wizycie można ustalić zakres potencjalnych ubytków i wypracować kierunek dalszej diagnostyki.

Jak przebiega audiometria tonalna?

Przebieg audiometrii tonalnej polega na umieszczeniu pacjenta w izolowanej kabinie, gdzie nie docierają dźwięki z otoczenia. Osoba badana zakłada specjalne słuchawki i otrzymuje do rąk pilot z przyciskiem. Po zamknięciu drzwi kabiny, specjalista rozpoczyna emisję niskich i wysokich dźwięków.

Za każdym razem, gdy pacjent usłyszy impuls w swojej słuchawce, musi wcisnąć przycisk. Wszystkie reakcje badanego podlegają rejestracji w oprogramowaniu, które następnie tworzy wykres i daje szczegółowy wgląd w stan narządu słuchu osoby badanej.

Audiometria tonalna pozwala wykryć wiele nieprawidłowości. Dostarcza jasnego obrazu dla audiologa, który na jej podstawie może zlecić dodatkowe badania i wybrać konkretną metodę leczenia. PTA ma również ogromne znaczenie dla regularnej profilaktyki.

Kiedy warto wykonać badanie PTA?

Oczywistą przesłanką dla umówienia się na badanie jest odczuwanie objawów utraty słuchu. Jeśli masz trudności ze zrozumieniem rozmowy przez telefon lub na żywo, nie tłumacz tego hałasem z ulicy. Być może właśnie zauważyłeś pierwsze symptomy problemu, jaki wymaga szybkiej interwencji medycznej. Audiometria tonalna jest także standardową procedurą przy innych schorzeniach, takich jak zawroty głowy lub szumy uszne.

Konieczność świadomego zaangażowania pacjenta i zamknięcia go w szczelnej komorze wyklucza z badania najmłodsze dzieci lub osoby cierpiące na klaustrofobię. Wówczas należy zastosować inne procedury, które wskaże lekarz audiolog.

Kto przeprowadza badanie?

Istnieje długa lista podmiotów uprawnionych do przeprowadzenia audiometrii tonalnej. Należą do nich laryngolodzy, audiolodzy, technicy medyczni i pielęgniarki. Samo podłączenie audiometru nie wymaga rozległej wiedzy. Prostota obsługi tego urządzenia pozwala zintensyfikować wysiłki diagnostyczne i zwiększyć ilość prowadzonych badań.