Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Co musisz wiedzieć o USG?

ByRedaktor

maj 28, 2023
usg

Ultrasonografia należy do powszechnie stosowanych metod diagnostyki obrazowej. Przy jej pomocy można wykryć wczesne zmiany chorobowe w tkankach oraz narządach. Specjaliści kierują na nią pacjentów, jeżeli chcą uzyskać bardziej szczegółowe informacje o ich stanie zdrowia. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat USG? Sprawdź, jakie badania przeprowadzają lekarze w kaliskim Centrum Zdrowia Dziecka Kids Clinic!

Na czym polega badanie USG? 

Procedura z użyciem ultrasonografu należy do najpopularniejszych technik obrazowania. To badanie w pełni bezpieczne, bezinwazyjne oraz bezbolesne. Nie musisz się do niego przygotowywać. Należy jedynie odsłonić rejon, na którym będzie pracowało urządzenie, ewentualnie zdjąć na ten czas biżuterię. Lekarz przykłada do skóry głowicę sprzętu po wcześniejszym nałożeniu na nią żelu, po czym przesuwa nią po powierzchni. 

Samo badanie opiera się na działaniu fal ultradźwiękowych, które rozchodzą się po wnętrzu organizmu i odbijają od poszczególnych struktur. Tkanki, z których jest zbudowane ludzkie ciało, różnią się między sobą m.in. gęstością. Inaczej pochłaniają dźwięki, a to przekłada się na różnice natężenia sygnałów odbieranych przez urządzenie. Po powrocie do głowicy uzyskane dane są przetwarzane w impulsy elektryczne. Możesz je zobaczyć na monitorze w postaci barwnego albo monochromatycznego obrazu. 

Co może wykryć ultrasonografia? 

Diagnostyce tego rodzaju można poddać się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia albo skorzystać z oferty placówek świadczących usługi komercyjnie. Tym, których interesuje badanie USG w Kaliszu prywatnie ma wiele do zaproponowania. Między innymi, w mieście przyjmują chętnych nasi specjaliści. 

Jeśli chodzi o samą procedurę, pozwala ocenić stan, rozmiar, kształt oraz inne parametry struktur wewnętrznych. W razie wykrycia niepokojących zmian w narządach lekarz może ustalić ścieżkę leczenia, a w kolejnych badaniach śledzić ewentualny rozwój schorzenia. Ultrasonograf umożliwia analizę drożności naczyń krwionośnych, a także stan ścian tętnic oraz żył. 

Gdzie można wykonać badanie USG? 

Diagnostykę z użyciem aparatu ultrasonograficznego przeprowadza wiele placówek medycznych. Taki sprzęt można spotkać m.in. u ginekologa, urologa, endokrynologa czy chirurga naczyniowego. Badania oferują też liczne wielospecjalistyczne ośrodki typu Centrum Zdrowia Dziecka Kids Clinic. Jeśli chcesz umówić się na USG piersi w Kaliszu to miasto, w którym znajduje się nasza klinika. Zakres świadczonych usług obejmuje również badania innych obszarów ciała, takie jak: 

  • USG jamy brzusznej, 
  • naczyń i tętnic, 
  • tarczycy, 
  • jąder, 
  • stawów. 

Podsumowując, diagnostyka z wykorzystaniem ultrasonografu bywa bardzo przydatna przy wykrywaniu zmian (np. guzków, tętniaków) czy blaszek miażdżycowych. Pomaga specjalistom precyzyjnie określić zaawansowanie chorób oraz dobranie metody leczenia. Sprawdza się również w ramach profilaktyki w wielu dziedzinach medycyny. Jeśli szukasz placówki, która dysponuje nowoczesnym sprzętem do badań obrazowych, weź pod uwagę rejestrację wizyty u nas.