Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Złamania i zwichnięcia u psa- dlaczego niezbędna jest pomoc weterynarza?

ByRedakcja

lis 13, 2022
psy

Psiaki to fantastyczni przyjaciele na całe życie i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Psy są w stanie otoczyć nas bezinteresowną miłością, a także dzielnie towarzyszyć nam podczas codziennych przygód. Jednocześnie ze względu na wzmożoną aktywność, nasi przyjaciele często ulegają różnorodnym kontuzjom oraz urazom. Najczęściej są to złamania lub zwichnięcia w okolicy stawów kolanowych, lub biodrowych, które nie tylko są wyjątkowo bolesne, ale także wymagają odpowiedniej terapii. Dlaczego więc konieczna jest w tym wypadku wizyta u weterynarza?

Złamania i zwichnięcia u psów- weterynarz jest tu niezbędny

Nie da się ukryć, że w przypadku każdego urazu w obrębie kończyn lub bioder u naszego pupila to właśnie klinika weterynaryjna Pruszcz powinna być miejscem, do którego skierujemy swoje pierwsze kroki. Wielu właścicieli stara się samodzielnie opatrzyć złamaną lub skręconą nogę pupila, nie biorąc pod uwagę tego, że niestety, ale mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia jego stanu. Okazuje się, że łapka wymaga nie tylko profesjonalnego prześwietlenia- by ocenić rozległość uszkodzeń, ale może także wymagać nastawienia, by mogła poprawnie się zrosnąć. Samodzielna “kuracja” dla naszych psów jest w tym momencie wyjątkowo niewskazana, gdyż w wielu wypadkach, nie zakończy się ona optymalnym sukcesem.

Gips i odpowiednie usztywnienie psiej łapki jest absolutną koniecznością

Warto pamiętać, że w momencie, kiedy nasz pupil doznał złamania lub zwichnięcia kończyny dolnej, lub stawu biodrowego, to wykorzystywane przez nas bandaże elastyczne mogą nie być wystarczającym rozwiązaniem. Właśnie dlatego to przychodnia weterynaryjna Pruszcz powinna zadbać o to, by łapka naszego czworonożnego przyjaciela została odpowiednio usztywniona. Zwykle zakładany jest lekki gips, który ma stabilizować złamane lub zwichnięte kości i wspierać tym samym ich regenerację. Dzięki takiej opiece nasz pupil o wiele szybciej powróci do pełnej sprawności.

Być może konieczna jest rehabilitacja?

Zdarza się, że złamania i zwichnięcia są na tyle poważne, że nasz czworonożny przyjaciel będzie wymagał o wiele bardziej zaawansowanej opieki. W tym momencie klinika weterynaryjna Pruszcz Gdański lub w każdym innym mieście pomoże nam w rehabilitacji naszego pupila. Doświadczeni weterynarze szybko zaproponują zestaw ćwiczeń- do wykonywania w domu i w klinice, które ułatwią psu powrót do pełnej formy. Właśnie dlatego, w przypadku tego typu urazów, najważniejsza jest szybka reakcja i kontakt z przychodnią weterynaryjną.