Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Zalety zakupu mieszkania z rynku pierwotnego

ByRedaktor

gru 27, 2021
mieszkanie

Zakup własnego lokum to poważna inwestycja i często jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Decyzji tej nierzadko towarzyszą rozterki, pytania i dylematy dotyczące m.in. wyboru między mieszkaniem z rynku pierwotnego a wtórnego. Jakie korzyści posiada pierwsza z opcji? Przedstawiamy główne zalety zakupu mieszkania z rynku pierwotnego.

Wyższy standard

Nie ma co ukrywać – mieszkanie deweloperskie to z reguły lokum nowoczesne, o wysokim standardzie, posiadające wiele funkcjonalnych rozwiązań ułatwiających mieszkańcom codzienne życie i zwiększających ich bezpieczeństwo. Kupując taką nieruchomość, często zyskujemy pewność, że budynek wyposażony będzie w wygodną windę, monitoring, wideodomofon, taras oraz atrakcyjnie zagospodarowaną przestrzeń wokół z terenem zieleni, patio czy placem zabaw. Nie trzeba martwić się też o brak miejsca parkingowego – w nowym budownictwie popularną opcją są np. garaże podziemne.

Niższe koszty

Warto mieć świadomość, że zakup mieszkania z rynku pierwotnego oznacza często niższe koszty. Dotyczy to zarówno braku opłat podatkowych w związku z nabyciem nieruchomości, jak i znacznie mniejszych wydatków na utrzymanie lokum podczas jego użytkowania (czynsz, ogrzewanie, eksploatacja itd.). Zazwyczaj odpada też wysoki koszt generalnego remontu, który nierzadko jest konieczny przed wprowadzeniem się do lokalu zamieszkiwanego wcześniej przez poprzednich właścicieli. Jednocześnie zakup takiego mieszkania to dobra i przyszłościowa inwestycja. W razie zmiany planów życiowych nie powinno być kłopotów ze sprzedażą lub wynajmem nieruchomości w korzystnej cenie. Nowe mieszkania cieszą się dziś bowiem bardzo dużym zainteresowaniem.

Większa pewność

Wiele osób ma obawy przed zainwestowaniem dużych pieniędzy w zakup nieruchomości, która mogłaby okazać się niepewna. Na szczęście rynek rynek pierwotny to znacznie mniejsze ryzyko, ponieważ wedle przepisów deweloperzy udzielają 5-letniej gwarancji na sprzedany lokal. W przypadku nabycia mieszkania z drugiej ręki nie mamy takiego zabezpieczenia.

Zapach nowości

Dla dużej grupy ludzi ogromne znaczenie ma fakt, że lokale z rynku pierwotnego (np. mieszkania Oława) są w 100% nowe i nie były nigdy wcześniej użytkowane przez inne osoby. Nabycie lokum, którego jest się pierwszym właścicielem, to wielka zaleta z wielu powodów. Przede wszystkim istnieje szansa na urządzanie wszystkiego od podstaw i decydowanie o nawet najmniejszym szczególe, co pozwala stworzyć przestrzeń idealnie dostosowaną do swoich potrzeb. Większe możliwości aranżacyjne wynikają również z ciekawszego i bardziej funkcjonalnego układu pomieszczeń w nowoczesnych mieszkaniach deweloperskich. Nowe budownictwo to także brak zniszczeń, spowodowanych wieloletnim zamieszkaniem lokalu przez poprzednich mieszkańców, oraz uszkodzeń budynku (zacieków, pęknięć, otarć, wad instalacyjnych), które powstały wskutek upływu czasu.