Skarpetki – temat wydaje się dobrze znany, ale dobór idealnej pary wymaga odrobiny wysiłku. Oczywiście nie musimy mozolnie przymierzać wszystkich modeli, ale warto wiedzieć, jak zakupić skarpetki, które zapewnią nam komfort oraz wygodę. Nie można też zapominać, że fantastycznie kolorowe podkolanówki z ulubionymi wzorami to świetny sposób na poprawę nastroju. W jaki sposób wybrać skarpetki i na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Rozmiar i krój dopasowany do wszystkich potrzeb
Skarpetki damskie można podzielić na cztery kategorie ze względu na krój. Najmniejsze pary, jakie możemy znaleźć to balerinki, które – zgodnie ze swoją nazwą – sprawdzają się najlepiej z obuwiem o tej samej nazwie. Skarpetki tego typu obejmują podeszwę, palce oraz piętę, natomiast pozostawiają odkryty wierzch stopy. Ze względu na przeznaczenie baletki są niezwykle cienkie i zazwyczaj występują w kolorze czarnym, cielistym bądź dopasowanym do barwy butów. Stopki zakrywają nieco więcej ciała i kończą się poniżej kostki. Te skarpetki przeznaczone są do noszenia z niskim obuwiem, takim jak sneakersy, trampki, loafersy czy mokasyny.
Kategorię wyżej w kwestii rozmiaru znajdują się skarpetki długie, czyli sięgające za kostkę. Noszone są zwykle w połączeniu ze spodniami i nie odsłaniają ciała podczas siedzenia. Z tego powodu są często elementem biznesowego stroju. Na sklepowych wieszakach możemy napotkać jeszcze podkolanówki i zakolanówki. Te długie zazwyczaj występują w dwóch rodzajach: cienkie modele imitujące rajstopy oraz ciepłe, grube skarpetki, mające na celu zapewnienie nam maksymalnego komfortu.
Bawełna, wełna oraz tworzywa sztuczne – jaki materiał jest najlepszy dla naszych stóp?
Większość skarpetek, z jakimi się spotkamy, jest wykonana z bawełny. Tkanina ta ma swoje zalety – jest przyjemna w dotyku, miękka, a do tego powstaje z włókien roślinnych – ale w przypadku skarpet bawełna ma również swoje wady. Pierwszą z nich są słabe właściwości termoizolacyjne po zamoczeniu. W czasie chodzenia nasze nogi się pocą, przez co skarpetki nie tylko przesiąkają nieprzyjemnym zapachem, ale również nie pozwalają skórze „oddychać”. Na dodatek skarpetki bawełniane po zamoczeniu tracą kształt i mogą zsuwać się z nogi. Aby temu zaradzić, warto sięgnąć po pary, które składają się w 80% z bawełny, 15% poliamidu oraz 5% elastanu. Taki skład poprawia przyleganie do stopy oraz elastyczność skarpetek. Możemy również spotkać modele sportowe z domieszką polipropylenu, który dodatkowo poprawia odprowadzanie wilgoci.
Drugim co do popularności materiałem dla skarpetek jest wełna. Osobom, które uwielbiają grube swetry, nie trzeba przybliżać doskonałych właściwości tego materiału. Wełna jest ciepła, bardzo miękka w dotyku i powoli przesiąka przykrymi zapachami, ponieważ umożliwia stopie swobodne „oddychanie”. Co więcej, skarpetki tego typu zachowują właściwości termoizolacyjne nawet po zamoczeniu. Rodzajem wełny, która cieszy się największym uznaniem, jest merino – pozyskiwana z merynosów – chociaż możemy nabyć również skarpetki z alpaki. Ze względu na wytrzymałość wełna jest wykorzystywana w skarpetach turystycznych, zarówno jako zewnętrzna gruba skarpeta, jak i cieńsza, przylegająca do skóry warstwa – w tym wypadku często jest zmieszana z poliamidem, poliestrem, jedwabiem i elastanem.