Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Jak zadbać o porządek na imprezie masowej?

ByRedaktor

lip 23, 2023
toalety

Wydarzenia, w których bierze udział duża liczba ludzi, wymagają od organizatorów spełnienia określonych prawnie wymagań. Niezależnie od tego, czy mówimy o koncercie na kilka bądź kilkanaście tysięcy osób, czy o pikniku miejskim, uczestnicy muszą mieć dostęp do toalet oraz miejsc, gdzie mogą pozbyć się śmieci. Jak o to zadbać? Przybliżamy dziś temat współpracy z firmami, które specjalizują się w obsłudze imprez masowych. Dowiedz się, jak zatroszczyć się o porządek na tego rodzaju eventach!

Organizacja imprezy masowej

Od tego, jaki charakter będzie miało wydarzenie, zależy wiele, nie tylko oprawa muzyczna czy wiek uczestników. Aby impreza masowa mogła zaistnieć w kalendarzu, musi zostać zakwalifikowana jako event tej kategorii. Jeżeli została zaplanowana jako zabawa w budynku, musi się na niej pojawić przynajmniej 300 osób. Z kolei koncert plenerowy wymaga udziału przynajmniej 1000 uczestników. Te reguły określa ustawa z dnia 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych.

Zanim koncert czy piknik się odbędzie, organizatorzy muszą zdobyć odpowiednie pozwolenia. Wydają je służby bezpieczeństwa (w tym policja) oraz inspektorat sanitarny. Trzeba również zgłosić imprezę we właściwym urzędzie gminy. Po skompletowaniu wszystkich zezwoleń należy zadbać o to, aby ludzie, którzy przyjdą się bawić, mieli dostęp do zaplecza sanitarnego. Liczbę toalet także ściśle określa ustawa, przy czym musimy mieć na uwadze, że sanepid może zarządzić, że ma być ich więcej lub mniej, niż mówią zalecenia.

Jakie mogą być toalety na imprezach masowych?

Pod pojęciem zaplecze sanitarne należy rozumieć dostępne w miejscu wydarzenia toalety. Mogą być stacjonarne albo przenośne, a te drugie pojawiają się na imprezach w plenerze. W takich przypadkach zwykle nie mówimy o konwencjonalnych kabinach ustępowych, lecz o przenośnych kabinach WC albo kontenerach sanitarnych. Coraz więcej firm korzysta z takich alternatywnych rozwiązań jak mobilne toalety Łódź, Kraków, Warszawa czy Sanok – w każdym obszarze Polski się z nimi spotkamy.

Jak już padło wyżej, wielkość zaplecza sanitarnego jest uzależniona od norm prawnych oraz decyzji inspektoratu sanitarnego. Przykładowo, jeśli organizujemy imprezę do 1000 osób, musimy zapewnić jedną toaletę na 250 ludzi. Ponadto musi stać na stabilnym gruncie, a jeśli to niemożliwe, przyjdzie zamontować specjalne platformy. W mobilnej kabinie powinny być maty antypoślizgowe oraz mechanizmy blokujące drzwi od wewnątrz. Szukając firmy z toaletami na wynajem, warto brać pod uwagę przedsiębiorstwa oferujące nowoczesne wyposażenie takie jak Śmieci.eu.

Gdzie na koncercie wyrzucamy śmieci?

Kolejny aspekt to odbiór odpadów komunalnych. Przy wydarzeniach o dużej randze (np. festiwalach, w których bierze udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi) nie wystarczą zwykłe kosze. Potrzebny będzie profesjonalny wywóz śmieci. Takie wsparcie zapewnia wiele firm, w tym wspomniane Śmieci.eu. Organizator może liczyć na podstawianie kontenerów oraz sprawne pozbywanie się nieczystości stałych i ciekłych. Warto zaufać tej firmie, jeśli myślimy o koncercie, festynie lub dniach miasta. Sprawdź jej ofertę!