Własny warsztat samochodowy to marzenie niejednego mechanika. Inwestycja wymaga nie tylko odpowiednich sprzętów i narzędzi, ale również odpowiedniego budynku. Sprawdź, jak wygląda wykonanie warsztatu motoryzacyjnego.
Warunki budowlane dla warsztatu samochodowego
Prowadzenie działalności gospodarczej w postaci warsztatu samochodowego wymaga od przedsiębiorcy spełnienia konkretnych warunków zabudowy, zasad BHP, przepisów przeciwpożarowych oraz zasad określonych w przepisach środowiskowych. Dlatego pierwszym etapem budowy są prace przygotowawcze polegające na zgromadzeniu koniecznych dokumentów i pozwoleń, a także wykonaniu niezbędnych projektów wraz z uzgodnieniami. Inwestor powinien przede wszystkim zdobyć decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz decyzję środowiskową.
Projekt warsztatu samochodowego
Etap projektowania warsztatu samochodowego jest równie ważny jak budowa inwestycji. Od właściwego zaplanowania obiektu zależy nie tylko bezpieczeństwo pracy w przyszłości, ale i jej efektywność oraz wydajność. Warto to zadanie zlecić specjaliście doświadczonemu w realizacji tego rodzaju prac, który ma w swym portfolio wiele takich budowli. Architekt tworzy projekt, bazując na informacjach dotyczących m.in. warunków gruntowych oraz przeznaczeniu i rodzaju budynku. Opracowując projekt, należy określić przede wszystkim liczbę stanowisk oraz uwzględnić konkretne elementy wykorzystane w obiekcie, takie jak np. lakiernia czy suwnica.
Konieczne jest też określenie rodzaju konstrukcji budynku. Obecnie obiekty tego typu są zazwyczaj wykonywane w technologii stalowej, charakteryzującej się niższą ceną i dużo krótszym czasem budowy niż np. konstrukcje murowane. Doświadczony architekt doradzi najkorzystniejsze rozwiązania dopasowane do potrzeb i skali prowadzonej przez inwestora działalności. Ostatnim etapem tej fazy realizacji inwestycji jest uzyskanie pozwolenia na budowę.
Budowa warsztatu samochodowego
Po wykonaniu projektu i zgromadzeniu niezbędnych pozwoleń można rozpocząć legalną budowę. W przypadku konstrukcji stalowej najpierw należy wyprodukować elementy, które następnie zostaną złożone w całość w miejscu inwestycji. Nowoczesne technologie pozwalają wytworzyć wytrzymałe, odporne na korozję części o wysokim poziomie bezpieczeństwa i funkcjonalności.
Budowa warsztatu samochodowego wymaga też wykonania prac ziemnych i przygotowania działki do wylania fundamentów oraz podbudowy pod posadzkę. Etap ten, w zależności od rodzaju podłoża czy wielkości obiektu, zwykle zajmuje kilka tygodni. Następnie wykonuje się montaż konstrukcji stalowej. Polega on na przytwierdzeniu do fundamentów konstrukcji całego obiektu. Poszczególne części są łączone ze sobą za pomocą śrub.
Prace wykończeniowe
Po postawieniu warsztatu samochodowego należy go wykończyć w środku i na zewnątrz. Prace te obejmują m.in. wybetonowanie i wygładzenie powierzchni posadzki, montaż instalacji elektrycznych, wentylacyjnych i grzewczych wewnątrz, a także instalacji na zewnątrz budynku. Konieczne jest też odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wokół inwestycji, czyli m.in. wykonanie drogi dojazdowej i chodnika.