Mediant.pl

Informacje, Porady, Opinie

Jak dobrać moc pompy ciepła powietrze-woda?

ByRedaktor

mar 19, 2022
dom

Coraz więcej właścicieli nieruchomości decyduje się na dobranie do mieszkania lub domu pompy ciepła powietrze-woda. Nie da się ukryć, że z pewnością nie jest to najłatwiejsze zadanie, gdyż na ten wybór wpływ ma wiele czynników. Niemniej jednak trzeba podkreślić fakt, że dobór odpowiedniej pompy ciepła do charakterystyki budynku jest niezwykle ważny, gdyż zapewni jej wydajne działanie i pozwoli wykorzystać jej potencjał. Tak więc, jakie parametry pomp są ważne i jak je odpowiednio interpretować?

Opcja chłodzenia w pompach ciepła

Nie da się ukryć, że pompa ciepła powietrze-woda już dawno przestała być wykorzystywana jedynie do ogrzania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Obecnie wykorzystuje się je także jako swoisty klimatyzator. Okazuje się, że jest to jak najbardziej zasadne, gdyż w odpowiednio skonfigurowanych instalacjach, pompa może pełnić rolę skutecznej klimatyzacji. Dobór pompy ciepła Warszawa jest w związku z tym jedną z najpopularniejszych usług oferowanych przez specjalistów z branży. Warto się na nią zdecydować, jeśli chcemy mieć świetnie dobraną pompę z konkretnym trybem chłodzenia. W tym zakresie można wybrać urządzenie zarówno z chłodzeniem pasywnym, jak i aktywnym. Niemniej jednak wszystko musi być dopasowane przede wszystkim do naszych potrzeb i potrzeb danego budynku.

Moc pompy ciepła

Specjaliści z klimatyzacja Warszawa Toshiba jasno wskazują również na to, że niezwykle istotna jest także moc pompy ciepła, jaka zostanie dobrana. Oczywiście w tym wypadku nie bierze się pod uwagę czynnika chłodzącego, a jedynie zapotrzebowanie budynku na ciepło. Oczywiście można je obliczyć samemu, gdyż w sieci dostępnych jest wiele kalkulatorów, jednak jeśli chcemy, by pompa ciepła została dobrana idealnie, wówczas warto poprosić o pomoc fachowców. Niezbędne staje się również wyznaczenie punktu biwalentego. Jest to kluczowy wskaźnik, który będzie determinował zarówno efektywność, jak i wydajność pompy ciepła, która ma zostać zamontowana. Punkt biwalentny to nic innego jak określenie konkretnej temperatury zewnętrznej, poniżej której urządzenie nie jest już wstanie zapewnić odpowiedniej dla budynku mocy cieplnej. Analogicznie, wraz ze spadkiem temperatury rośnie zapotrzebowanie budynku na ciepło, a wraz ze spadkiem temperatury wydajność pompy ciepła maleje. Warto podkreślić, że punkt biwalentny jest uwarunkowany przez klimat. Tak więc w naszym kraju przyjmuje się, że występuje on w przedziale od -10 do -5 stopni Celsjusza. Specjaliści z pewnością pomogą więc dobrać odpowiednią moc urządzenia.