Grzejniki są bardzo ważnymi elementami wyposażenia domów, mieszkań i firm. Zapewniają ciepło wewnątrz pomieszczeń, a dodatkowo mogą stanowić dekorację. Estetycznym wyglądem cechują się m.in. grzejniki panelowe. Sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, zapewniają komfort cieplny przy małej powierzchni grzewczej.
Dlaczego grzejniki panelowe są popularne?
Grzejnik panelowy jest rozwiązaniem niezwykle praktycznym. Jego cechy to m.in. atrakcyjna cena, łatwość montażu i dostarczanie optymalnej ilości ciepła. Do jego produkcji wykorzystuje się stal odporną na korozję i powstawanie uszkodzeń. Dodatkowo materiał znacznie poprawia stopień przewodzenia ciepła. Grzejniki panelowe ogrzeją nawet większe pomieszczenia, a przy tym pozwolą zoptymalizować koszty. Szybko nagrzewają się do wymaganej temperatury, a także wychładzają się w krótkim czasie, gdy zajdzie taka konieczność. Mają one uniwersalny, prosty wygląd, dlatego dopasowanie ich do wystroju wnętrza nie jest trudne. Nie zaburzą estetyki aranżacji. Klienci mają możliwość wyboru modeli cechujących się różną wielkością i rozmiarami płyt.
Grzejniki panelowe – poziome czy pionowe?
Rodzaj grzejnika panelowego ma wpływ na wystrój pomieszczenia. Pod parapetem okna mogą być umieszczane modele poziome – zapewnią lepszą cyrkulację powietrza i konwekcję. W przypadku okien panoramicznych sprawdzą się grzejniki panelowe pionowe, np. do zawieszenia na bocznej ścianie. Takie kaloryfery powinny mieć nieco większą moc. Należy zwrócić też uwagę na wielkość płyt. Najbardziej wydajne są grzejniki jednopłytowe, które znaczną ilość ciepła oddają przez promieniowanie. Mają grubość około 6 cm. Dla porównania dwupłytowe modele cechują się grubością około 10 cm, a potrójne – 15 cm.
Grzejniki panelowe w dekoracyjnych wariantach
Choć w podstawowej wersji grzejniki panelowe mają estetyczny, biały kolor, można spotkać też modele dekoracyjne. Najczęściej przybierają formę wiszących konstrukcji pionowych o fantazyjnych kształtach lub złożonych z podłużnych paneli. Mogą występować w różnych kolorach, np. grafitowym, złotym, srebrnym, brązowym, a także czerwonym, zielonym lub niebieskim. Dekoracyjne modele są wybierane przeważnie do salonu lub łazienki. Odznaczają się jednak dość wysoką ceną, dlatego chcąc ozdobić grzejnik można zdecydować się także na zakup specjalnych osłon. Są to płyty pokryte obrazkami, które mocuje się na magnesy lub zatrzaski. Efektownie prezentują się też osłony ażurowe. Jeśli jednak klient nie ma potrzeby dodatkowego ozdobienia grzejnika, może spokojnie wybrać klasyczny i estetyczny biały model.