Zima to pora roku, która stawia wiele wymagań przed naszym obuwiem. Buty muszą być ciepłe i odporne na wilgoć oraz niskie temperatury. Na domiar złego zima w Polsce bywa kapryśna. Coraz częściej borykamy się z błotem, lodowaty deszczem, a nie ostrymi mrozami i śniegiem. Różnica jest spora, bowiem niektóre rodzaje butów lepiej chronią przed zimnem, inne natomiast są wyposażone w membrany wodoodporne. Jak wybrać idealne buty dla córki?
Dopasowanie i jakość – na co zwrócić uwagę przy zakupach?
Obuwie dla dziecka powinniśmy wybierać z taką samą dokładnością, z jaką kupujemy buty dla siebie. W przypadku obuwia zimowego najważniejszą kwestią jest jakość oraz wygoda – modny wygląd schodzi zdecydowanie na drugi plan. Zazwyczaj buty zimowe dla dziewczynki powinny być o około 0,6 do 1 centymetra większe od rozmiaru stopy. Dlaczego? Wpływają na to dwa czynniki. Po pierwsze w zimie nosimy grubsze skarpety, a czasami nawet dwie pary. W bucie musi być dość miejsca, żeby pomieścić dodatkowe warstwy. Po drugie noga dziecka stale rośnie. Jest to widoczne najbardziej do szóstego roku życia, jednakże i później mogą nastąpić okresy skokowego wzrostu. Może się wydawać, że w takich wypadku zakup większych butów będzie dobrym wyjściem z sytuacji, ale specjaliści ostrzegają, iż długotrwałe chłodzenie w zbyt dużym obuwiu przyczynia się do powstawania lub pogłębiania istniejących wad stóp.
Mając na uwadze powyższe kwestie, można przystąpić do oględzin samych butów. W pierwszej kolejności należy sprawdzić materiał, z jakiego wykonane jest obuwie oraz ocieplenie. Wełna i polar stanowią najlepszy wybór ze względu na doskonałe właściwości termoizolacyjne, a także fakt, iż materiały te wolniej przesiąkają brzydkimi zapachami. Jeżeli buty są wyposażone w membrany gore-tex, mamy do czynienia z parą, która zapewni doskonałą wentylację oraz zapobiegnie poceniu się stopy. Warto przypomnieć, że materiały oddychające nie wpuszczają do wnętrza buta zimnego powietrza. Nie zapominajmy również o systemie wiązania. Młodsze dzieci mogą mieć trudności ze sznurówkami, dlatego rzepy stanowią wygodną alternatywę. Tego typu zapięcie jest popularne w śniegowcach dla alpinistów ze względu na możliwość regulacji w rękawicach, których nie można zdjąć na wysokości.
Jaki rodzaj buta będzie najlepszy?
Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Śniegowce – jak sama nazwa wskazuje – zapewniają doskonałą ochronę przed wilgocią i nie dopuszczają do przemoczenia nawet w sięgającym kolan puchu. Z drugiej strony ich zalety maleją w spotkaniu z cieplejszą zimą, gdy zamiast śniegu napotykamy błoto. Uniwersalnym wyborem jest obuwie turystyczne, zwane też trekkingowym. Jest to kompromis pomiędzy ciężarem oraz odpornością na trudne warunki. Solidna podeszwa zadba o dobrą przyczepność, a wysoka cholewka zapewni podparcie dla kostki. Butami, które doskonale nadają się na zimową porę, są również trapery. Wyłożone futerkiem wnętrze to gwarancja suchych stóp, natomiast gruba podeszwa stanowi świetną barierę dla promieniującego z ziemi chłodu.